29/08/2017 | Yazar: Aslı Alpar

Google, ‘güvenilir içeriği’ yukarı çıkaracağını ve ‘saldırgan’ sitelere erişimi engelleyeceğini söylemişti ancak şirketin savaş karşıtı sitelere sansürü konuşuluyor.

Google, “güvenilir içeriği” yukarı çıkaracağını ve “saldırgan” sitelere erişimi engelleyeceğini söylemişti ancak şirketin savaş karşıtı sitelere sansürü konuşuluyor.

Mart ayında KaosGL.Org’da da yayınladığımız bir haberde arama motoru Google’ın, görevlendirdiği 10 bin çalışanın yardımıyla, herhangi bir topluluğa karşı nefret söylemi ya da suç içeren siteleri tespit edeceğini ve içeriğinde; ırk, etnik köken, din, cinsiyet, milliyet, yaş, cinsel yönelim ve fiziksel engel gibi konularda nefret söylemi barındıran sitelerin aramada ilk sıralarda bulunamayacağını duyurmuştuk.

Bir örnekle açıklayacak olursak; Google arama motoruna “eşcinsellik nedir” yazan kullanıcının karşısına ilk çıkan içerik, eşcinselliği hastalık kabul eden homofobik bir içerik olmayacaktı.

Uygulama, 14 Mart’ta başladı ancak dünya genelinde en çok ziyaret edilen sosyalist ve savaş karşıtı sitelerden Google’ın sistematik ve yaygın bir sansür uygulandığına dair şikâyetler gelmeye başladı.

Birçok dilde yayın yapan Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin (WSWS) 5 Ağustos tarihli haberi bu sansürü en çok ziyaret edilen on üç sol-savaş karşıtı sitenin azalan ziyaretçi sayılarını vererek duyurdu. WSWS yaptığı açıklamada, arama teknolojisi uzmanlarının yardımıyla derledikleri son üç aylık verileri şöyle sıraladı: wsws.org yüzde 67 azaldı, alternet.org yüzde 63 azaldı, globalresearch.ca yüzde 62 azaldı, consortiumnews.com yüzde 47 azaldı, socialistworker.org yüzde 47 azaldı, mediamatters.org yüzde 42 azaldı, commondreams.org yüzde 37 azaldı, internationalviewpoint.org yüzde 36 azaldı, democracynow.org yüzde 36 azaldı, wikileaks.org yüzde 30 azaldı, truth-out.org yüzde 25 azaldı.

Bu düşüşün, Google’ın arama değerlendirme kurallarındaki değişiklikleri uygulamaya koymasının ardından gerçekleştiğine dikkat çeken WSWS, şirketin, “güvenilir içeriği” yukarı çıkarmaya çalışırken, “saldırgan” sitelere erişimi engelleyeceğini belirttiklerini ancak durumun pek de öyle olmadığını ifade ediyor. WSWS, haberlerinin “aldatıcı” olmadığını bununla beraber tarihsel çarpıtmaları gün yüzüne çıkardıkları bilimsel yayınları “American Historical Review”ın uluslararası kabul gördüğünü hatırlatıyor.

WSWS, Google’ın sol ve savaş karşıtı siteleri arama sonuçlarında kara listeye almasına son vermesini talep eden bir kampanya başlattı. Bu kampanyaya destek vermek için burayı ziyaret edebilirsiniz. 

Google’ın kapitalist bir şirket ve kapitalizmin çıkarlarına doğrudan bağlı olduğunu ve kapitalizmin günümüzdeki çıkarlarının da yaklaşmakta olan bir dünya savaşını işaret ettiğini düşününce, arama motorunun sol ve anti-militarist siteleri sansürlemesi oldukça anlaşılır. Irk, etnik köken, din, cinsiyet, milliyet, yaş, cinsel yönelim ve fiziksel engel gibi konularda nefret söylemini engelleyeceğini açıklayan Google, savaşa karşı yayın yapan siteleri sansürleyerek aksi bir davranış geliştiriyor.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
nefret