12/07/2011 | Yazar: Umut Güner

Hepimiz Ahmet Yıldız’ız, Hepimiz Antalyada Linç Edilmek İstenen Translarız.

Hepimiz Ahmet Yıldız’ız, Hepimiz Antalyada Linç Edilmek İstenen Translarız.
 
15 Temmuz 2008’de Ahmet Yıldız öldürüldü. Üstünden üç sene geçti. Ahmet Yıldız’ın katilleri halen yakalanmadı. LGBT örgütler, LGBT bireylere yönelik nefret cinayetlerinde yargının haksız tahrik uygulayarak, nefret cinayetlerinin teşvik edilmesine, katillerin ödüllendirilmesinin nefret ortamını beslediğinin ve bu tavrın aynı zamanda yargının homofobi ve transfobisini gözler önüne serdiğinin altını çiziyorlar. Ahmet Yıldız davasında ise durum filen bir cezasızlık halini almaya başladı. Duruşma sürekli erteleniyor ve katil zanlısı babaya bir türlü ulaşılamıyor.
 
Ahmet Yıldız’la 2002 yılı Güztanbul toplantısında tanıştım. Anadolu Ayıları ile Türkiye Ayılarının birlikte yaptığı bir toplantı sonrasında tanıştım, bir şekilde iletişimde kalmaya devam ettim. Msn üzerinden arkadaşlığımız babası tarafından öldürülen kadar devam etti. Ölmeden birkaç hafta öncesinde, ailesine açılma sürecini anlatan bir yazıyı kaosgl.org’a göndermişti. Yazının devamında Ahmet, babasının kendisini öldürmekle tehdit ettiğini bunun için savcılığa başvurduğunu ancak savcılığın kendisini dikkate almadığını söylüyordu ki, Ahmet Yıldız’ın sevgilisi İbocan da Ahmet Yıldız’ın yazısını doğrular nitelikte verdiği röportajlarda savcılığın verdiği dilekçeleri dikkate almamasından şikayet ediyordu.
 
Ahmet Yıldız cinayeti sonrasında, Kaos GL dernek merkezinde ilk şoku atlattıktan sonra doğrudan Ahmet Yıldız’ın da üyesi olduğu Ayılar grubu ile yazışmaya başladık. Ayılardan bir arkadaş, Ahmet Yıldız’ın “eşcinsel örgütlere inanmadığını bu yüzden cenazesi üzerinden bizim politika yapmamamız” gerektiğine dair birkaç mail yazdı ve “gereken her şeyi biz ayılar yapacağız” dedi.
 
Ölüm acısı zor bir acı ve bunun üzerinden polemiğe girmenin bir anlamı yoktu ve biz de beklemeye karar verdik ki, Ahmet Yıldız’ın kendi yazısını kaosgl.org’a göndermiş olması, web sitesine açılma ile ilgili yazmak istediğini belirtmiş olmasını söylemeye gerek bile duymadık. Bunun yanında “Ayı” kavramının oluştuğu sosyal grubun yeteri kadar içinde olduğunu düşünüyordum ki, ayıların o dönem online yayınlanan Beargi dergisinde ve daha önce matbuu olarak Anadolu Ayıları tarafından yayınlanan Pençe Dergisinde düzenli olarak yazıyordum. Neyse bunları da belirtmeye gerek duymadan süreci izlemeye başladık. Tabii ki Kaos GL Derneği başta olmak üzere bütün LGBT örgütler Ahmet Yıldız cinayetini takip etmeye çalışıyoruz.
 
Peki, siz durun diyen Ayılar ne yaptı? Ahmet Yıldız bize inanmıyordu? İnandığı arkadaşlar bu süreçte ne yaptı? Kocaman bir hiç diyebiliriz.
 
Ahmet Yıldız’ın arkadaşları olarak, o eleştirdikleri “gey streotiplerin” dışındaki eşcinsel erkekler olarak bir yürüyüş ve basın açıklaması organize etselerdi eğer sadece Ahmet Yıldız’a sahip çıkmakla kalmayacak aynı zamanda eşcinsel erkekliğine ilişkin pek çok “sterotipi” de yıkmış olacaklardı. 
 
Ahmet Yıldız’ın sevgilisi İbocan, bir aktiviste dönüştü ve bulduğu her alanda Ahmet Yıldız cinayetinin aydınlanması için çaba harcıyor. Duruşmalar üzerinden Lambdaistanbul Derneğinin Avukatı Fırat Söyle süreci takip ediyor ve davanın ilerlemesi için elinden gelen her şeyi yapıyor.
 
Ahmet Yıldız cinayetine ya da nefret saikiyle işlenmiş lgbt bireylere, yakınlarına ya da lgbt olduğu varsayılan her hangi birine yönelik suçlara karşı kimin nasıl ve nerden sahip çıkacağı aslında nefret suçunu nasıl tanımladığımızla ilgili…
 
Ahmet Yıldız’ı sadece babası öldürmedi! Ahmet Yıldız, eşcinsel olduğu için “namuslarını” kirlettiğini ve namusun temizlenmesi gerektiğini düşünen, eşcinselliği günah, eşcinselleri de günahkâr ilan eden heteroseksist sistem ve bu sistemin, devletin heteronormatif yapısından kaynaklı öldürüldüğünü söylemek mümkün. Bu yüzden bizler hem heteroseksist sistemi deşifre etmek hem de heteronormatif yapıyı değiştirmek zorundayız. Ve katilin silahı tutan baba, kuzen, abi ya da her kimse ondan ibaret olmadığını ve öldürülen Ahmet Yıldız’ın da sadece Ahmet olmadığının farkına varabiliriz. Ahmet Yıldız, her hangi birimiz ya da her hangi bir eşcinsel arkadaşımız olabilirdi bunu unutmadan hareket etmek, politika üretmek gerekiyor.
 
O yüzden Ahmet Yıldız’ın bize inanıp inanmaması, bizim üyemiz olup olmaması vs. sorun değil. Ahmet Yıldız’ı öldüren kurşunların hedefinde hepimiz vardık. İki gün önce Antalya’da sadece trans arkadaşlar değil hepimiz linç edildik.
 
Üçüncü senenin sonunda, Ahmet Yıldız’ın Ayı arkadaşlarının pek bir şey yapmadığının altını çizmek ve geçmişte yapılan bu tartışmanın tarihe not düşmesi açısından bu yazıyı yazdım.
 
Hepimiz Ahmet Yıldız’ız, Hepimiz Antalya’da linç edilmek istenen translarız.
 

Etiketler:
nefret