26/02/2014 | Yazar: Ahmet Yavuz

Sen bir halkı, başka bir halka benzeterek aşağıladığını sanıyorsan ve aslında asıl amacın ikisini de aşağılamak ise, ırkçılıkta keşiflere çıkmış ve bu alanda çığır açmışsın demektir.

Türkiye’de bir milliyetçi için, esas/mevcut düşman Kürtler iken, neden Kürtlere hakaret edilirken “Ermeni dölü” deniyor? Buradan başlamak lazım. Mesela “Apo Ermeni”, “dağdakiler hepsi Ermeni”... işte en son Rıza Kayaalp, boksör müdür, güreşçi midir, halterci midir ne halt ise Gezi için “Ermeni işi” falan demişti. İşte küçükken kavga ettiğimiz zaman, “yaramazlık” yaptığımızda falan, büyüklerimiz bize “Ermeni” derdi. Hala deniyor mu pek bilmiyorum. Sabaha kadar örnek yazabiliriz.
 
Amberin Zaman’ın bir yazısından (röportaj) hatırlıyorum, Nusralı adama “Kürtler de Müslüman neden savaşıyorsunuz” diye sorduğunda, adam, “yok onlar Ermeni” falan demişti. Zaten bu örnekten neden “Ermeni dölü” olduğumuz ortaya çıkıyor; bu konuya tekrar döneceğim. Ama şunu utanarak belirtmeliyim bu ülke ırkçılıkta level atlamış insanlarla dolu bir yer; yani sen bir halkı, başka bir halka benzeterek aşağıladığını sanıyorsan ve aslında asıl amacın ikisini de aşağılamak ise, ırkçılıkta keşiflere çıkmış ve bu alanda çığır açmışsın demektir. Bununla bazıları övünebilir.
Hani biz biliyoruz “Ermeni dölü” bir hakaret bile değil; ama ırkçılık öyle bir şey ki ne yaparsan yap kendini gizleyemiyorsun. Zaten çoğunun öyle bi derdi de yok. Burada, Murathan Mungan’a atıf yapmak gerekir: “Sevginin sahtesi olur ama nefretin olmaz nefretin gözü karanlıkta da görür.” Tam da böyle bir şey. Irkçı kendini çok istese de gizleyemez en basit ve sorunsuz kelimelerden, cümlelerden, tavırlardan, reflekslerden ve hitaplardan ırkçı olduğunu anlayabilirsiniz.
 
Irkçılığın en kötü yanı bulaşıcı olması; hangi politik görüşten olursan ol öteki halkla bütünleşmiyorsan, ırkçılıktan mutlaka nasibini alırsın. Bugün ulusalcıların en büyük sorunsalı, Türkiye solunun zaman zaman karşısına çıkan açmazı aslında budur.
 
Ermeni dölü” meselesine dönecek olursak, Türk-İslam sentezi, Ümmetçilik, mezhepçilik gibi etkenler araya girdiği için “Ermeni dölü” veya başka bir şey oluyoruz; bu da şu anlama geliyor: Mezhepçi olayım da ırkçılık umrumda mı!
 
Yoksa Kürt dölüyüz aslında! 

Etiketler:
İstihdam