30/05/2019 | Yazar: Gözde Demirbilek

intizar’ın “iz bıraktı” şarkısının klibi bugün yayınlandı poll production’dan. bunca LGBTİ+ için sanatçısının değil “haberdar olduğu davanın” etkisinde bir plak şirketi tarafından üstünün böyle kolayca çizilebildiğini görmek bu kadar kolay oluyor da ufak da olsa bir açıklama görmek niye bu denli zor?

intizar’ın poll production’dan “iz bıraktı” şarkısının klibi bugün yayınlandı. dileyenler buradan şarkıya göz atabilir. tam intizar’ın tarzı "özlemedin mi" ve "konu sen olunca" bandı bir şarkı ve kıpkırmızı bir klip. ama konumuz klibin niteliği değil.

geçtiğimiz yaz gündeme “yılın skandalı” olarak servis edilen ve peşi sıra hak ihlalleriyle bezeli bir intizar gündemimiz vardı, takip edenleriniz hatırlar mustafa ceceli özel hayatın gizliliğini ihlal ederek elde ettiği görüntülerle intizar’ı hedef göstermişti. hatırlamayanları buraya alabiliriz, ayrıntıları okuyabilirsiniz. poll production isimli plak şirketi de tüm bunların ardından “şaşkınlık ve üzüntüyle” haberdar olduğu davayla birlikte intizar ile olan anlaşmasını feshettiğini duyurmuştu. birkaç gün sonra da “şirket ilkelerimiz kişisel tercihlerden uzak, dürüstlük ve güven üstüne kurulmuştur” falan filan deyip özetle “intizar güvenimizi sarstı o yüzden sonlandırdık” minvalinde ikinci bir açıklama yayınlamıştı. anadolu queeri yer mi bunları? hiç sanmıyorum. 

gerisi sessizlik oldu, bugüne kadar. bugün, hiçbir açıklama ya da sürece ilişkin bilgi olmaksızın klip yayınlandı.

beş gün önce hande yener (ya da yener ile sözleşmesi olan şirket), ihtarname ile ŞOKOPOP'un “hande yener - demet akalın - kan davası - final bölümü” gösterimini iptal ettirdiğinde twitter'dan kendisine “sen intizar'a karşı poll production'u savundun” diyenlere şöyle cevap vermişti: “İntizar konusunda da tam tersi bir tavrım var zamanla görürsünüz. Diliyorum ki tekrar çalışacaklar. Bilmediğiniz şeyler var... ve onlar birbirleriyle konuşuyorlar. Sorunları tekrarlamak yerine , çözüm odaklıyım. Geçmişte takılıp kalmak güzel değil. O an için kim haklıysa o. Doğruluk ve iyilik kazanacak her zaman.”

açıkçası bu tweetleri okurken hem şaşırmış hem de bu kadar yakın zamanda ortak bir iş çıkmaz diye düşünmüştüm ama dört gün sonra şarkı yayınlandı. peki ben tam olarak neye takıldım, benim konum ne?

şöyle açıklayayım, ilk elden bu denli “şaşkınlık ve üzüntüyle” karşılayan bir şirketten büyük çaplı bir homofobi eleştirisi beklemiyordum zaten. fazla iyimser olurdu. temennim de intizar'dan, plak şirketinin özür dilemiş olması. umarım temenni ettiğim gibi gitmiştir her şey. ancak, yine de tüm bu homofobik saikle yazılıp çizilenleri takip eden; işinde gücünde “ya ifşa olursam” korkusu yaşayan, “öyle biriysen sonun böyle olur” senaryoları gözüne gözüne sokulmuş lgbti+'lar olarak ufak da olsa bir açıklamayı gerçekten hak etmiyor muyuz?

yani tüm bunlar hiç yaşanmamış gibi, homofobik söylem ve tehdit sadece yöneleni ilgilendirirmiş gibi mi yapacağız hep birlikte? özetle “hata ettik, sanatçımızla görüştük ve şimdi yeniden çalışıyoruz” açıklaması yayınlamak bu kadar mı zor? tüm bu bilinmezlik gerçekten can sıkıcı.

intizar’ın müzik piyasasından silinip gitmesini hiç istemem, “o şirketle de bi daha çalışmasın!!!” demek benim zaten haddim değil. fesihten sonraki görüşme süreçlerini tüm şeffaflığıyla talep etmek de gerçekçi değil, daha önce de yazdığım gibi homofobi eleştirisi fazla iyimser olur da; şarkı söyleyen, albüm çıkartmak isteyen bunca lubunya için sanatçısının değil “haberdar olduğu davanın” etkisinde bir plak şirketi tarafından üstünün böyle kolayca çizilebildiğini görmek bu kadar kolay oluyor da ufak bir açıklama niye bu denli zor?

iz bıraktı, doğru. hepimizde iz bıraktı ama. intizar ve poll production'ın arasında bilmediğimiz şeyler olması (hande yener öyle diyor ya) medyada yansıyan “plak şirketi intizar'a dersini verdi” dalgalarının çıktığı gerçeğini değiştirmiyor. “kolayca harcanabilirim” hissi de oldukça büyük izler bırakıyor. 

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
İstihdam