07/10/2011 | Yazar: Murat Köylü

LGBT bireylerin yaşadığı, yaşam hakkına dek uzanan hak ihlallerini engellemek için ivedilikle gerekli anayasal ve yasal düzenlemeler yapılmalı.

Murat Köylü | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Murat Köylü
Gaziantep’te Fevzi Ç. adındaki erkek, “eşcinsel olduğu, travestilik yaptığı” gerekçesi ile kardeşini öldürdü. Öldürülen 24 yaşındaki trans kadın, geçirdiği kaza nedeniyle 4 Ekim günü Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’ne yatmıştı. Ziyaret bahanesi ile odaya giren Fevzi Ç. diğer hastaların önünde kardeşini biri başından olmak üzere üç kurşunla katletti. Katil erkek daha sonra polise teslim olurken “Namusumu temizledim.” dedi. Cenaze, aile tarafından kabul edilmeyince, belediye tarafından kimsesizler mezarlığına defnedildi.
 
Olayı duyuran Habertürk’te ise, katil Fevzi Ç.’nin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile ilgili bilgi yanlışlığı aynen yansıtıldı. Habertürk, aynı katil gibi, insanlar arasındaki cinsiyet kimliği çeşitliliği içinde yer alan “travestilik”i bir meslek zannediyor. Çeşitli medya organlarında sıklıkla tekrarlanan bu hataya, bu haberde de olduğu gibi genelde, “travestiliğin eşcinsellerin icra ettiği bir meslek olduğu” yanlışı eşlik ediyor. Ya da, travestilik, eşcinselliğin bir aşaması gibi gösterilebiliyor. Oysa, trans (travesti veya transseksüel) bireyler cinsiyet kimliği, eşcinsel ve biseksüel kişiler de cinsel yönelim çeşitliliğimizi ifade ediyor.
 
Gezegendeki en temel baskın ayrımcı siyasetlerden heteroseksizm, üçüncü sayfa haberi bakış açısıyla salt “suçlu” ve “kurban” arasında geçen tek olaylık ahlaki ilişkisel bağlama  indirgeniyor. Böylece, aslında sistematik sosyopolitik suçlar olan heteroseksist etkinlikler,  perdelenmiş oluyor. Habertürk ayrıca Güneşi Gördüm filmine gönderme yaparak,toplumun kendi dinamiklerinin belirleyiciliğinde ve sorumluluğunda olan transfobik şiddeti, “film gibi” hayatların karşılaştığı münferit, şaşılıp ibret alınası bir düzleme çekmiş.
 
LGBT bireylerin yaşadığı, yaşam hakkına dek uzanan hak ihlallerini engellemek için ivedilikle gerekli anayasal ve yasal düzenlemeler yapılmalı. Nefret suçlarına ilişkin mevzuat oluşturulması, bu düzenlemelerden biri. Ayrıca, LGBT’leri hedef alan nefret söyleminin de önüne geçilmesi gerekiyor. AKP hükümeti ise, Ayrımcılık Yasası ve Yabancılar Yasası taslaklarından cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimi çıkartmıştı. Toplumsal barışın ve insan haklarının korunması için bu yasalar ile birlikte ve esas olarak Anayasa’da cinsel yönelim ile cinsiyet kimliğinin tanınması şart. Ayrıca, kadını ilgilendiren yasalara ve korumalara trans kadınların da dahil edilmeleri, nefret suçlarının ceza hukukuna girmesi, toplumsal barış için olmazsa olmaz gereklilikler olarak Türkiye’nin acil gündeminde duruyor.

Etiketler:
Nefret