15/02/2016 | Yazar: Cihan Dağ

Cemevinde ibadet sürerken destursuzca ve şov yaptığınız her halinizden belli iken rızalık almadan o cemi öyle bölemezsiniz.

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi’ne bağlı olan Erzincan Cemevi’ni Davutoğlu, Binali Yıldırım ve bir kaç devlet adamı geçtiğimiz gün ziyaret etti. Şube yönetim kurulu başkanı Sadık Düzgün ve yönetim kurulu, Davutoğlu ve ekibini cemevinde ağırladı. Görünüşte hiçbir sorun yok sanki. Bir başbakan bir il ziyareti sırasında bölgede bulunan inanç kurumlarını ziyaret ediyor. Ne var ki bunda… Aleviler de her şeye laf ediyor. Gelseler bir dert, gelmeseler ayrı dert.

Değil işte!

Sen on küsür yıl yapımını engellediğin bir cemevine gövde gösterisi yaparak giremezsin. İbadethanelerine cümbüş evi dediğiniz, haklarında onlarla evlenilmez diye fetva verdiğiniz, kendinize benzettiğiniz zaman sevdiğiniz benzetemediğiniz zaman yok etmeye çalıştığınız bir halkı böyle aşağılayamazsın. Cemevinde ibadet sürerken destursuzca ve şov yaptığınız her halinizden belli iken rızalık almadan o cemi öyle bölemezsiniz.

Dersim, Sivas, Maraş, Çorum, Gazi, Gezi… Ve daha birçok katliamın sorumlularını koruduğunuzu, makam mevki sahibi yaptığınızı biliyorken yüzümüze öyle Mickey Mouse gibi sırıtamazsınız. Beslediğiniz IŞİD hâlâ Suriye’de Alevileri katlederken bu kadar rahat bağdaş kurup, elinize mikrofon alıp Aleviliği Alevilere anlatmaya kalkamazsınız. Aleviliğin İslamın içinde mi dışında mı olup olmadığına Aleviler karar verir. Gelip insanları kendi ibadethanelerinde yoldan sapmış diye yargılayamazsınız.

Ama yaptınız!

Size bu fırsatı verenler, Yezid'in önünde semah dönenler, Hızır lokmasına leke sürenler, yüzyıllardır Alevileri kılıçtan geçiren zihniyeti kucaklayanlar, asi yanlarını törpüleyip şirin, rahatsızlık yaratmayan Aleviler isteyenlere kapılarını açanları elbet hep hatırlayacağız.

‘Şu kanlı zalimin ettiği işler’ ortada iken hoşgörü masallarının arkasına sığınıp ‘ama' diyen cümleler ile baş etmek lazım en başta. Ne zamanki bu devlet tank ile  top ile iftira ile asimilasyon ile halkının üzerine üzerine yürümez, o zaman hoşgörüyü konuşuruz. Ama hali hazırda insanların cansız bedenleri paralı askerler tarafından soyulup teşhir edilirken, Berkin’in katilleri hala ‘meçhul’ iken olmaz o işler. O hoşgörü ülkesi çok uzak buraya, taksi çok yazar kusura bakmayınız!


Etiketler:
İstihdam