16/06/2016 | Yazar: Umut Güner

‘Hasta olmak’ bilinçli ve iradî bir seçim değildir ama homofobi ve transfobi kusuyor olmanın kendisi iradî bir seçimdir!

Onur Yürüyüşü tartışmaları, Orlando’daki katliam sonrasında “farkındalığı” gelişmiş “duyarlı”, “ibne seven” insanlar eşcinselliğe ilişkin mitleri ters düz ederek eşcinselliğin aslında o kadar tü kaka olmadığını göstermeye çalışıyorlar. Valla homofobisini umarsızca kusanları tercih ediyorum diyeceğim.

İlk kim, hangi dipsiz kuyuya taş attı bilmiyorum ama bu “eşcinsellik hastalık değil, homofobikler hasta”, “homofobiklik hastalık” tekerlemesini herkes pek bir sevdi. Bana “İbneyi öldüren ibnedir” ezberi kadar tehlikeli gelmese bir o kadar sıkıntılı olduğunu hepimizin idrak etmesi gerekiyor. 

Öncelikli olarak “hasta” olmanın kendisi neden kötü bir durum olsun! İnsanların sırf hasta oldukları için ayrımcılığa uğradıkları, öcü gözü ile bakıldığı durumlar var ve burada “hasta hakları” başta olmak üzere bir dizi haktan bahsetmiyor muyuz? İnsanların “sağlıklı olma” durumunun ayrımcılığı meşrulaştıracak bir zemin hazırlamaması gerektiğini söylemiyor muyuz?

“Hasta olmak” bilinçli ve iradî bir seçim değildir! Ama homofobik ve transfobik olduğunu beyan etmek ve insanların, hakları için örgütlendiği bir zemin üzerinden homofobi ve transfobi kusuyor olmanın kendisi iradî bir seçimdir. Doğal olarak, “sen hastasın” ithamı karşı taraf için bir anlam ifade etmeyecek!

“Hasta olmasa yapmazdı”

Eşcinsel, biseksüel, trans varoluşa yönelik saldırılarda “hasta” diyoruz da örneğin kadın cinayetlerinde katilleri neden “hasta” olarak nitelendirmiyoruz? Ya da etnik gruplara yönelik saldırılar yapan canilere hasta demiyoruz faşist diyoruz? Çünkü cinsiyetçiliğin, milliyetçiliğin bir ideoloji olarak kabul ediyoruz ama heteroseksizm konusunda kararsızız sanırım.

Eşcinsellikle ilgili algıları değiştirmek için klavye kullanan herkesin, homofobiyi deşifre etmek için kullandıkları zeminin eşcinselliğe ilişkin önyargı ve mitleri ters düz etme çabasından ibaret olması ve buradaki “kıt zeka” pırıltısı yaygın medyadaki okuyucu nezdinde her daim yazarın istediği gibi sonuçlanmayabilir. Örneğin, “eşcinsellik hastalık değildir, homofobikler hasta” cümlesinde okuyucuya aynı zamanda “eşcinselliğin hastalık olduğunu söyleyen bir kesim var. Ben tıp alimi değilim ama eşcinselliğin hastalık olmadığını biliyorum. Tam tersine sevgili okuyucu senin gibi düşünen şu insanlar hasta” diyorsunuz. Ve eşcinsellikle hastalık kavramlarını insanların zihnine yerleştiriyorsunuz!

İkinci olarak da “hasta olma” hallerinin kendisinin ayrımcılığı meşrulaştıracak bir zemin olduğunu söylüyorsunuz.

Heteroseksizm sadece ibneleri, dönmeleri vuran bir ideoloji değil, heteroları da hetero olma kalıplarına sokarak, tek tipleştiren, tek tip olmadıkları yerlerİ her daim törpüleyen bir ideoloji. Doğal olarak heteroseksizm karşıtı olma halinizde “ibne sever”liğin ötesine geçip kendiniz için mücadele etme ve kendiniz için dert etmeniz lazım. 

Homofobi insanlık suçudur! Faşizmdir! Ayrımcı bir ideolojidir!


Etiketler:
nefret