25/06/2014 | Yazar: Fırat Demir

Cumhurbaşkanı adayım, Latife Tekin. Devlet dairelerinin kapıları bahçelere açılsın istiyorum.

Fırat Demir | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Fırat Demir

Cumhurbaşkanı adayım, Latife Tekin. Daha doğrusu, anti-cumhurbaşkanı adayım. Ben tüm hakiki yazar ve şairler, ressamlar, müzisyenler gelsin devlet denen şeyin tepesine otursun isterim. Çünkü onların eşe eşe içeriden bu mutlak kötülükler dairesini yıkacağını bilirim. Öyle ki bilinmemesi gereken şeylerin bilgisiyle bir toplum adına konuşmak gerekir. Belki rüzgar, belki yaprak, belki deniz; birbiri üzerine düşen yasa değiştiriciler. Yok yok, yasa kelimesini bile kullanmadan, özgürleştiriciler. 

Bu anti-düzlemde de en çok Latife Tekin’e güvenirim. Keza Latife, bence en iyi romanı olan “Gece Dersleri” ile politikaların kişilik damgamızı nasıl silikleştirdiğini çok güçlü bir biçimde anlatmıştı. Ve bu roman, zamanının anti-politik romanı olmuştu: Kendini başkalarının terimleriyle ifade etmeyi reddetmiş Gülfidan’ın lanetlenmesini ya da kurtuluşunu anlatıyordu. Gülfidan, Don Kişot-vari cesaretiyle, tüm küçük devletçiklerin karşısındaydı; ilk önce de gel biz seni koruruz, diye yanına çekenlerin. Gülfidan’ın parçalanmışlığı ise, aslında mevcut olanın parçalanması gerektiğinin sembolüydü. Alın size bir içten çökertme harekatı daha; dönemin solcuları Latife’ye kendi olma, özgür olma hakkını çok görürken, Latife, gerçekten yalnızlar için yeni topraklar kazanmıştı.
 
Şimdi, yine böylesi bir ihanet istiyorum. Ama neye ihanet?
 
Aileye.
Güce.
Dayanışmaya.
Birlikte olabilmek için ödediğimiz diyetlere.
Acınacak yazgıya.
Bedene öğretilene.
Erkek’e. Kadın’a.
Haklılığın inadına kapılıp çok konuşanlara.
Deli o! Beni nasıl olur da sevmeyene.
Toplumun sunduğu her şeyi sünger gibi emen ama hâlâ solmuş bir çiçek rolü yapıp boynunu büken sahte duyarlılıklara.
O bitmez geriye dönüşlere; eskiye üzülmelere.
Geleceği gösteren parmağı da küt diye kesenlere.
Ve ona. Ve sana. Ve bana.
 
Tüm bu ihanetler için, Gülfidan gibi kendi kaderinin peşine düşüp ihanet kılıcını kuşanacak birinin cumhurbaşkanı olmasını istiyorum.
 
Devlet dairelerinin kapıları bahçelere açılsın istiyorum.

Etiketler:
Nefret