09/11/2013 | Yazar: Sinem Sal

Kısacası ustam, ödümüz kopuyor seveceğiz sevileceğiz diye değil mi?

- Devletimiz nedir?
- Sapına kadar erkek.

Testosteron sadece organları erkekleştirmez. Zihniyeti de erkekleştirir. Oysa kadın ve erkeğin birleşmesinden ortaya çıkan bir varlık, her ikisini de içerir. Tam da bu sebepten devlet yalnızca erkek oldukça, katliam ve tecavüz kaçınılmazdır.

Bu cinsiyetçiliği ben yapmadım, devletimizin büyükleri yaptı. Böyle uygun gördüler yıllardır. Peki dedik. Bir dakikalık saygı duruşunu ömür boyu sürdürmemiz gerektiğini öne sürdüler. Peki dedik. Aşık ol, ama sevişme, öpme dediler. Peki dedik. Tecavüzleri yargılayan mahkemeler, sokaklarda, okullarda, iş yerlerinde kuruldu ve aşkla öpüşenleri, aşkla birleşenleri yargıladı. Peki dedik.

Kadınlar erkekleri; erkekler kadınları sever. Kadınlarla erkekler birbirlerini çok severlerse evlenirler. Evliliğinde ikinci seneyi dolduran kadın ve erkekler hâlâ anne baba olmamışsa, kendilerinin hakkında, acaba çocukları mı olmuyor deme hakkımız vardır. Bunlar dünyanın gerçekleridir. Hayatın hakikatlerinde bu tarz gelenekler yok.

- Ne yapsak hafifletilir suçumuz?
- Hangi suçumuz?
- Sevme.
- Deli taklidi yapsak kurtulur muyuz?
- Normallerden?

Düzcinsellerin arasındayız ve toplumsal kimliğe uygun olmayan hareketlerde bulunuyoruz. Kendi cinsimizi severek, milli anlayışımıza tuhaf gelen herkes gibi öteki ve yabancı olarak anılıyoruz. Ya da aklımız bir karış havada bizim. Sapık ya da sapkınız… Pardon? Aramızda birine tecavüz etmiş biri varsa, birilerini şiddete maruz bırakmış biri varsa, bilin ki aramızda değildir.

Eşcinsel aşk, organların da ötesindedir. Temelde bir seçim yapmış gibi görünür. Penisin penisi, vajinanın vajinayı “tercih ettiği”ni sanırsınız. Muhtemelen de yanılırsınız. Mesele içeride… Her aşk kadar sıradan, her aşk kadar özel. Bazıları erkek sever, bazıları kadın sever, bazıları ikisini birden, bazıları kendini sever. Neticede yalnızca sever. Bu da yeterlidir insan olmasına. İzninizle benim nazarımda.

Aşkı yasal ve evrensel kılacaksanız, önce özgür bırakmalısınız. Kadın, ilk cinsel ilişkisini, düğününün gecesinde yaşasın; bırakın. Kadın, ilk cinsel ilişkisini, sevdiğiyle gizlenirken yaşasın; bırakın. Kadınlar erkekleri, erkekler erkekleri, kadınlar kadınları yalnızca sevmek istiyor. Bedeni zırh gibi üstüne giydirilmiş erkek, sıyrılmak istiyor ondan; bırakın. Bedeni zırh gibi üstüne giydirilmiş kadın, sıyrılmak istiyor ondan; bırakın. Çünkü dünya hayatımız kısa. İnandığımız ya da inandığınız tanrı yargılayacaksa bizi aşktan, şahit aramayacaktır; ortak etmeyecektir kimseyi bu günaha. Günahsa…

Kısacası ustam, biz ağzımızda çiçek yetiştiriyoruz, açalım da gör!
Kısacası ustam, ödümüz kopuyor seveceğiz sevileceğiz diye değil mi?
Kısacası ustam, içimiz şişti.

Etiketler:
İstihdam