11/07/2017 | Yazar: Seçin Tuncel

Hak savunucuları için sesimizi çıkarmamız, manipülasyonlara karşı tanıklıklarımızı anlatmamız gerekiyor.

Hak savunucuları için sesimizi çıkarmamız, manipülasyonlara karşı tanıklıklarımızı anlatmamız gerekiyor.

Gözaltına alınan hak savunucularının hepsinin ayrı ayrı hikâyeleri ve mücadeleleri var, buradan hepsine selam ve dayanışma dileklerimi iletiyorum. Ancak ben en çok temas ettiğim İlknur'u yazmak istedim. Kaos GL'nin dışında Ka.Der Ankara ekibinde de yer aldım. Burada ekipteki diğer arkadaşlarım kadar emek veremesem de Ka.Der Ankara’nın LGBTİ+ politikalarının yürütülmesinde aktif olarak yer aldım, alıyorum.  Dün (10 Temmuz) sabah Ka.Der Ankara olarak yayınladığımız açıklamayı paylaştıktan sonra  lubun komşumla değerlendirme yaparken  bir hatırlatma yapma ve ekleme gereği  hissettim.

İlknur'un defterinde sadece ‘kadın hakları mücadelesi’ değil, aynı zamanda LGBTİ+ haklarının da büyük yer kapladığını görebiliriz. LGBTİ+ politika yapıyorsanız ve yerel yönetimlerle bu politikaya dair fikir üretmek istiyorsanız veya katkıda bulunmak istiyorsanız İlknur'a değmeden geçemezsiniz. Başka bir LGBTİ+ örgütüyle yapısal farklılıklardan dolayı bir sorun yaşadığınızda nerelerde ortaklaşabileceğinizin notları da İlknur'un defterinde yer alır. İlknur’la homofobi karşıtı buluşma kapsamında Trabzon’da veya Af Örgütü’nün düzenlediği LGBTİ+ insan hakları eğitici eğitimleri vesilesiyle de buluşabilirsiniz.

Kadın Koalisyonu içerisinde altmış civarı kadın ve LGBTİ+ örgütü ile hep birlikte çalışırken İlknur, bir kamu kuruluşunda gerçekleşen toplantılarda LGBTİ+ savunuculuğunu sürdürebilir. Eşitlik meselesinde yol nasıl verilir, alan nasıl açılır birlikte deneyimleyerek öğrendik.  Bu yüzden bu hatırlatmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

Uzun yazmaya gerek yok. Hak savunucuları için sesimizi çıkarmamız, manipülasyonlara karşı tanıklıklarımızı anlatmamız gerekiyor. Onların özgürlüğü bizim özgürlüğümüz. Hepimiz bu usulsüz gözaltıların ve suçlamaların bizlere de yapıldığını görmeli ve hissetmeliyiz.


Etiketler:
İstihdam