28/06/2018 | Yazar: Aslı Alpar

Avusturya’da bir çift erkek kuğunun plastik bir kabı yumurtaları sanıp onu koruması basında nasıl yer aldı?

Avusturya'da bir çift erkek kuğunun plastik bir kabı yumurtaları sanıp onu koruması basında nasıl yer aldı?

Başlık biraz absürd. Ama bu absürd başlığın farklı versiyonları bugün birçok gazetenin internet sayfasındaydı.

Supitniknews, Cumhuriyet, Posta ve İnternet Haber sitelerinin yer verdiği haber, Avusturya'nın güneydoğusunda yer alan Grundlsee köyündeki gölde bir çift erkek kuğunun plastik bir kabı yumurtaları sanmasını konu ediniyor.

Doğadaki tüm canlıların olduğu gibi kuğuların da yavrusunu korumak amaçlı geliştirdiği bir takım davranışlarının olması, bu koruyucu davranışlardan diğer türlerin zarar görebileceği anlamına gelir. Grundlsee’de olan da tam olarak bu.

Özetle olay şu: Eşcinsel olduğu belirtilen kuğular yavrusu olduğunu düşündüğü plastik kabı korumak için göle yüzmeye gelen insanları kovaladı ve ‘uyutulması’ yani öldürülmesi planlanan kuğular için gölden uzaklaştırılma kararı alındı.

Sputniknews haberde ”hatta 'kurbanlardan' birinin vücudunda 10 santimetrelik bir kesik oluştuğu ifade ediliyor” diye de belirtmiş.

Başlıklara gel!

Haberi Posta gazetesi “Bunlar da gay kuğular!”, Cumhuriyet “İnsanlara saldıran eşcinsel kuğular taşınıyor”, İnternet Haber “Eşcinsel kuğular herkesi şoke etti! İkisi de erkek olan kuğular...”, Sputnik ise “Yumurta zannettikleri kapları korumak için insanlara saldıran eşcinsel kuğular 'taşınıyor'” başlığı ile gördü.

Bu başlıklardan eşcinsel kuğuların insanlara karşı daha saldırgan olabileceğini düşünebilir eşcinselliğin ‘şok’ edici bir şey olabileceğini varsayabilirsiniz. Ya da ‘numunelik’ ‘gay’ kuğuları merak edebilirsiniz.

Normal kuğular ve diğerleri

Posta gazetesi haberinde şu ifadelere yer veriyor: “Her ikisi de 2002 yılında yumurtadan çıkan ve o günden bu güne dişi kuğularla ilgilendikleri bir kez olsun görülmeyen kuğuların sürekli birlikte yaşadığı; hatta normal kuğu çiftleri gibi birlikte aşk yuvaları kurduğu gözlendi.”

İllüstrasyon: Helen Flockhart

Gazetenin bu cümleleri heteroseksüelliğin normal ve tek cinsel yönelim olarak görülmesi, toplumsal değerlerin, kuralların ve yaşam biçimlerinin herkes heteroseksüelmiş gibi kabul edilmesini yani heteronormativiteyi nasıl içselleştirdiğini gösteriyor. Öyle bir içselleştirme ki insanlara atfettikleri yapı bir anda kuğulara taşınıyor.

Ah kuğular, vah kuğular…

Bu haberlerin hiçbiri de plastik kapların doğada ne aradığını, hayvanların yaşam alanını insanların neden işgal ettiğini, en doğal hakkı olarak yaşam alanını korumaya çalışan kuğuların neden öldürülmek istendiğini ve daha sonra da neden yerlerinden edildiklerini sormadı, yanıtlamadı. Hatta İnsanlara saldırmalarının eşcinsel olmalarıyla hiçbir alakasının olmadığı da vurgulanmadı. Türcü ve heteroseksist olan bu haberler belki bir şeyi sorgulamamıza neden olabilir o da türcü ve heteroseksist ideolojinin bir arada nasıl çalıştığı…

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
nefret