27/12/2012 | Yazar: Hande Çayır

Ürüncü her şeyi ürün olarak görüyormuş. Beni de ürün olarak görmüş. Yapımcı, dedi ki ‘yanlış anlamazsanız, ürüncü haklı, çok mütevazı bir duruşunuz var.’

Dün bir yılbaşı partisine davetliydim. Sadece partiyi veren kişiyi tanıyorum. Gitmeden yaptıklarım çok güzeldi. Hatta zor bıraktım.
 
Mona Hatoum’dan Measures of Distance’ı keşfettim. Chantal Akerman’dan News From Home’u… Mona ve Chantal’ı bırakıp gitmek… Nasıl bir duyguysa…
 
Yolda şımararak A. ile konuştum. Tatlı şımarıklık… O da yaptı.
 
Parti sahibini görünce sevindim. Pembeler içindeydi.
 
Sigara sağ olsun. Tanışmaya başladık. Pembeli, sigara yerine hepimize aşk diledi.
 
Tango yaptığını söyleyen kadın, nerede tango yaptığımı sordu. Cevap verdim. “Yanlış yerde yapıyorsunuz” dedi. Savunamadım. Uğraşamadım. Şaşırdım. Etrafımızdakiler “yanlış yerde” tango yaptığıma inandılar.
 
DJ’in ne kadar profesyonel olduğundan bahsedildi. Pembelinin ne kadar yaratıcı olduğundan…
 
Bir adamla konuştuk. Yaptığım işleri sordu. Anlatış biçimimi uzun tutmamı önerdi. Gözlerime yansıyormuş ne kadar severek yaptığım… “Tüm hayatınız iş olmuş” dedi. “Öyle değil” diyebildim.
 
PR her şeymiş. PR ekibi kurmalıymışım. O mesela, bir ürün yaratmış. Onun distribütörlüğünü yapıyormuş. Bana ikram etti. İçtim. Yanımızda bir televizyon yapımcısı vardı. Ufak hareketlerle müziğe uyum sağlıyordum. TV yapımcısı da önerilerde bulundu. Ürüncü her şeyi ürün olarak görüyormuş. Beni de ürün olarak görmüş. Yapımcı, dedi ki “yanlış anlamazsanız, ürüncü haklı, çok mütevazı bir duruşunuz var.”
 
-          Öyle değil mi?
-          Evet, evet.
 
Yahu, iki dakika oldu tanışalı. Daha fazla anlatamayacağım. Zaman geçti.
 
Not: Biri, yanlış anlamazsanız diyorsa, orada tehlikeli bir durum seziyorum.
 
Ürüncü, ürününü sordu. Denedikten sonra “ben içmem” dedim.
 
-          Nasıl yani?
-          Yani, yokluğunu aramam. Satın almam. Hem neden adını tanınmış bir markayı andıran isimle koydunuz? Bilinçaltına mı çalışıyorsunuz?
-          Evet.
 
Gerginlikler… Yolda A. ile yeniden konuştum. Sahte tütünü değiştirmeyi başardım. Eve geldim. Çiçi koynumda uyudu. Ben de… Pamuklar içinde.
 
Rüyamda yapımcının ürüncüye “harika bir içecek” dediğini duydum. Uyanınca anladım, gerçekti. Yağlı yıkamalı sahnelerden geçip gitmiştim. Karısının ara sıra yanımıza gelip kondurduğu öpücükler de cabası.
 
Sabah oldu. Zaz, elleri ile yemek yediğini söylediği şarkısıyla... Ben de yiyorum. Çok güzel oluyor. PR danışmanım olursa bir gün, bunu teşvik edecek biri olsun isterim.
 
 
 

Etiketler:
İstihdam