17/10/2017 | Yazar: Umut Erdem

"o kadar cesaretli olması gereken ne varmış?" diye deneyimini, yaşayışını, biricikliğini hafife alan bir zihniyet bana biseksüel ne demekmiş öğretmesin.

Umut Erdem | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Umut Erdem

Belki farkındasınızdır, biseksüellik çok bilinen, görünürlüğü olan bir yönelim değil. Biseksüellik dediğimizde "kadın ve erkekten hoşlanan" şeklinde karşılık verilen ve bu tanımlama yüzünden "çok ikili cinsiyet rejimi destekli, biseksüellik mi kaldı artık yhaa" diye verilen tepkiler ışığında biseksüel olarak hayatta kalmaya çalışan, açılmak istemeyen vs. birçok biseksüel var.

Biseksüelliği "kadın ve erkekten hoşlanmaktır" minvalinde 90'lı yıllardaki zihniyet ürünüyle tanımlamasını yapan zihniyet, şimdi de biseksüel olarak açılan birinin biseksüelliğini sorguluyor. Biseksüellik, bi+ politika ne demek dediğimde ne kadar cevap vereceği kuşkulu insanlar, birisinin biseksüel olduğuna inanmıyor, üstelik bu inanmamalarının bifobi olduğunu kabul etmiyorlar.

Kadınları, kadınsı bulduklarını, "yeterince erkek" görmediklerini suistimal eden, taciz eden, onlara tecavüz eden, onları öldüren adamlar suçlarından sorgusuz sualsiz kılpayı kurtulabilirken birisinin biseksüel olup olmadığı, hatta aslında olmadığı üzerinden tartışmalar yapılıyor. Yani birisinin biseksüelliği sorgulanıyor. Burak Aksak'ın failliğine dair beyan ne kadar konuşuldu bilmiyorum, kendisinin demecinin bir kadına şiddet uygulamadığını kanıtlamadığı kendisine ne kadar hatırlatıldı ve bu hâlâ hatırında mı insanların bilmiyorum ama Elif Şafak biseksüel olarak açıldığı anda biseksüelliği işlediği bir suça kılıfmış gibi gösterildi.

Ve birileri bize biseksüelliğin aslında ne olduğunu anlatmaya çalışıyor. "Dur bak şimdi sen liberalsin, o yüzden bir sus; benden dinle biseksüellik ne demek?", "Sen şimdi bir sus, ben anlatacağım çünkü sana biseksüel olarak açılmak nasıl olur?"

Kimden dinleyelim biseksüelliği? Biseksüelliğin sadece yatak odasının sınırlarında geçerli olduğunu belirtmiş olup bir yazar olan Elif Şafak'ın açılmasının gereksizliğini iddia edenden mi? Açılmayı diğer "muhtemel" kitap satışını artırma planı olarak görenden mi? Kendisinin prim yapma amacında olduğunu iddia edenden mi? Lezbiyen olarak değil biseksüel olarak açılmasının kendisine daha rahat bir konum sağlayacağını anbean tabirle belirtenden mi? Kimden dinleyelim biseksüelliği?

Biseksüelliği liberallik karşıtlığı, akp karşıtlığı ile sorgulanabilir gören zihniyet biseksüelliği bana öğretmesin, istemiyorum. Biseksüel olduğumu, hayatta olduğumu bildiğim sürenin sadece ama sadece 4 ya da 5 yılını kapsadığını zar zor fark edebilen bir insan olarak, birisi sırf bir zamanlar akp yanlısıymış diye onun biseksüelliğinin geçersiz olduğunu belirten bir zihniyetten biseksüelliğin ne demek olduğunu öğrenmek istemiyorum. "Biseksüel olduğumu söylemeye cesaret edemedim" diyen bir biseksüelin "o kadar cesaretli olması gereken ne varmış?" diye deneyimini, yaşayışını, biricikliğini hafife alan bir zihniyet bana biseksüel ne demekmiş öğretmesin.

Elif Şafak'ın neden biseksüel olarak o gün açıldığını belirttiği neden pek çok bi+, lgbti+ ve queer'in ortaklaşabileceği açıklama, bunu görmek benim nezdimde zor değil. Elif Şafak sadece o gün biseksüel olduğunu bizlerle paylaşmış oldu. O yüzden "elif şafak nasıl biseksüel oldu?" gibi bir soruyu biseksüelliğe hakaret sayıyorum. Biseksüellik sizin atfettiğiniz gibi değersiz bir şey değil ama değersiz, sorgulanabilir, biseksüel olanın değil sizin beyanınıza bağlı bir şey olarak görmenizi anlıyorum; kendi ayrıcalıklarınızdan bir kez bile ödün vermeyi düşünmediğiniz için.

Bence birisinin biseksüelliğini sorgulamadan önce kişi açıldı diye işin içine sufi olmasını (sizlerden öğreniyorum, bananeyse) , kocasını karıştıran (pardon kocası mı? kocasından sorumluluğu ne?) , biseksüelliği biseksüellere öğretmeye çalışan sizler mansplaining anlayışınızı, erkekliğinizi/erilliğinizi, bifobinizi ve monoseksistliğinizi sorgulamalısınız. Shiri Eisner boşuna demiyor; monoseksizm, heteroseksizm ve patriyarka kaynaklıdır diye.

Bunlara başvurarak biseksüelliği değersizleştiren sizlerden özür bekliyorum.

İlgili yazı ve haberler:

Monoseksizm gerçektir, biz sadece onu anlamıyoruz

Shiri Eisner ile Bi+ Onur Kutlaması

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
Nefret