17/06/2017 | Yazar: Gözde Demirbilek

duyması ve kabullenmesi zor gelebilir ama kimse sizin ayrıcalıklı yerlerinizden uydurduğunuz ‘makul LGBTİ+’ tanımlarınıza uymak zorunda değil.

son birkaç gündür bir kullanıcının yaptığı flood ile çalkalanıyor twitter gündemi. floodu buraya alırdım da, büyük tepkilerden sonra yaptığı zehir zemberek açıklamanın ardından dayanamamış profilini kilitlemiş. içeride kalanlara allah kolaylık versin öncelikle, nefes almak ve bunca saçmalığa rağmen orada kalmak zor olmalı.

floodla ilgili bilgi vereyim tabii önce, şöyle başlıyordu: “öncelikle LGBT'yi sürekli araştırıyor, sürekli anlamaya çalışıyor ve destekliyorum, heteroseksüellik kadar normal olmasını istiyorum. bir sürü lezbiyen arkadaşım var, birkaç tane de gey tanıdım. inanın kimsenin cinsel yönelimi umrumda değil.”

işin bu noktasından sonra flood, yazan kişinin iki eşcinsel erkek arkadaşının canlı yayınını izlemesini anlatmasıyla devam ediyor. anlattığına göre bu iki eşcinsel erkek arkadaş “elleşiyorlar”, sürekli “ayol” filan diyerek “ağızlarını yayarak” konuşuyorlar. mevzu bahis şahısın da midesi bulanıyor.

“onları tanıdığım hâllerinden eser kalmamış” diyor üstüne. ama yeter mi? yetmiyor ve çok çirkin bir yerden laflar devam ediyor. sürekli cinsellik konuştukları, böyle “feminen” oldukları sürece toplumun onları kabul etmeyeceğini hatta sıkı tutunun lütfen beyinlere empoze edilen bu “gey” figürünün meşrulaşmaya engel olduğunu söylüyor. eşcinsellerin “kabul görmek” için böyle davranmak ZORUNDA kaldığını iddia eden bu kişi, bunun insanın öz saygısını yitirmesi ve malzeme olması anlamına geldiğinin de altını çiziyor. en sonunda da şöyle diyor: “aşklarına herkesten daha sıkı sarılmaları, aşkın değerini hepimizden iyi bilmeleri gerekirken kendi özgürleşmelerini engelliyorlar. böyle yapmaya devam ettikleri sürece eşcinsellik asla meşrulaşmayacak ve insanların gözünde sapıklık olmaya devam edecek. bu yazdıklarım sadece böyle davrananlara yönelik. bunun yanı sıra aşklarıyla gözlerimi dolduracak güzellikte olanlar da var, onlarla gurur duyuyorum her zaman destekçinizim.”

peki niye gündem hâline gelecek kadar ilgi ve tepkiyi aynı anda gördü bu flood? çünkü, feminist beyanı olduğu iddia edilen (kimsenin herhangi bir beyanını sorgulamak haddime değil, bu beyanı görmediğim ve olup olmadığına bakmak için profile erişimim olmadığı için "iddia") ve feminist beyanı olan kullanıcıların bir kısmınca takip edilen bir kullanıcı tarafından atıldı. insanların kısmî bir şok geçirmesi, şoktan sonra “CANIM İYİ MİSİN, KAFANA GÜNEŞ GEÇMEDİ YA???” yoklaması geçince anlaşıldı ki kişi hâyli ciddi, söylediğinin de arkasında. üstüne bir de, çok daha rezalet bir açıklamayla “YAV BENİM DE EŞCİNSEL ARKADAŞLARIM VAR DİYORUM” noktasına geldi ve bugün floodu komple almak için profiline bakayım dediğimde, evet, profilini kilitlemiş. kilitle kilitle, kilitlemişken hazır oturur da bir düşünürsün umarım. belki bu “şunları destekliyorum ama şöyle yapanları yok mu” tavrının ardındaki kimliklerle ve kimliksizliklerle KOŞULLU dayanışmacılığının iki yüzlü ayrımcılığını azıcık olsun hissedersin.

kimse kimliği ve hakları için herkesten daha fazla mücadele etmek, aşklarına herkesten daha sıkı sarılmak (ya da aşık olmak), kabul görmek için “makulleşmek”, başka birinin midesi bulanmasın diye benliğinden vazgeçmek zorunda değil. duyması ve kabullenmesi zor gelebilir ama kimse sizin ayrıcalıklı yerlerinizden uydurduğunuz ve "meşrulaşmak" için gerekli ilan ettiğiniz “makul LGBTİ+” tanımlarınıza uymak zorunda değil. aksi hâlde birini gördüğünüzde bahaneler uydurmayın, dayanışmaya gönlünüz yoksa yoktur.

LGBTİ+'larla dayanışmamak için ileri sürdüğünüz bütüüüün bahaneler LGBTİ+ olmayan kişilerde de mevcut kişisel özelliklerden ibaret zaten. “feminen, tek derdi seks olan, ağzı yayıla yayıla konuşan” geylerin ön planda olmasından rahatsız olmanızın sebebi gey çeşitliliğinin vurgulanmayarak stereotipin güçlendirilmesi mi gerçekten yoksa bu özelliklerde olan birine tahammülü olmayan biri olarak sizin “makul LGBTİ+” tanımlarınızın dışına çıkmış olması mı? kimlik içinde kimlik kayıran bu hâller beni yoksa'dan sonrasını düşünmeye itiyor maalesef.

sonra, “beni eleştirinin dışında tutun” kozu olarak “sizin de öyle arkadaşlarınız olduğunu” söylemeniz bir şey değiştirmez. LGBTİ+ arkadaşlarınızın olması ya da LGBTİ+ öznelerden olmanız; fobik ifadelerde bulunmayacağınız anlamına da gelmez. herkesin çok düşünmeden, nereye gittiğini bilmeden kullandığı fobik ifadeler olabilir (keşke olmasa) lâkin birileri size bunların fobik ve ayrımcı olduğunu söylüyor ve siz buna rağmen mide bulandırıcı bularak kayırdığınız o insanları kayırmaya devam etmenizin kabul edilebilir olmasını beklemek hiç de işten değil.

kabul görme, makulleşme bilmem ne derken asıl buna nefreti “meşrulaştırma” denir. hak mücadelesini desteklemek adına kurulan koşullu dayanışmalardan bıktım, haklarıma ulaşmak ve görünür olmak için makulleşmek zorunda değilim. toplumun bakışında değişim yaratmayı hedefliyorsak “araştıran, anlamaya çalışan ve destekleyen” bu insanlar değişmeli. ben değil.


Etiketler:
İstihdam