11/07/2012 | Yazar: Umut Güner

LGBT bireyler gerçekten gökkuşağı yelpazesinin onlarca rengini barındırıyor. Yıllardır, eşcinsel, biseksüel ve transları ‘bizim köylü’ değiller diye dış kapının mandalı olarak göremezsiniz, anlatmaya çalışıyoruz.

LGBT bireyler gerçekten gökkuşağı yelpazesinin onlarca rengini barındırıyor. Yıllardır, eşcinsel, biseksüel ve transları “bizim köylü” değiller diye "dış kapının mandalı olarak göremezsiniz"i, anlatmaya çalışıyoruz. Eşcinsel, trans, biseksüel bireyleri genellemeye ve stereotipileştirmeye yönelik bütün çabaların elimizde patlayacağını yeteri kadar tecrübe etmemiş gibi yeniden yeniden “şoke” oluyoruz.
 
Travesti polis haberi de tam da böyle bir haber, işkencecisiyle, mafyaöz ilişkileri, kadına yönelik şiddet kahramanlıklarıyla tanıdığımız polisin travesti olabilme ihtimalini kabul etmiyoruz ve istemiyoruz.
 
"Travesti polis" haberini medyamız kendinden beklendiği gibi verdi. Kaosgl.org editörlerinin hazırladığı “Polis Memuru Cinsiyet Kimliğinden Ötürü Meslekten Men Edildi” haberi ile “travesti polis” haberleri arasında 88 farkı bulmak çok kolay ancak ana akım medyanın karikatürize ederek ve mağdur polis memurunu tekrar tekrar mağdur ederek verdiği haberden bilgiyi analiz etmek ve mağduriyeti ortaya koymak gerçekten çok zor. Polis memurunun fuhuş yapmadığını dile getirdiği Emniyet Genel Müdürlüğü gibi medya da yargısız infaz yapmaya devam ediyor.
 
Yargısız infaz yapan sadece Emniyet Genel Müdürlüğü ve medya değil, Kaos GL’nin haberin altına yorum yazan Cem Başeskioğlu da Emniyetin ileri sürdüğü, medyanın araştırmadan yayınladığı “fuhuş” iddiasını gerçekmiş gibi kabul ederek LGBT hareketini eleştiriyor.

Sevgili Cem, kendi deyimiyle “eşcinsel hareket yol ayrımına dayandı” diyor, aslında bu yol ayrımı 2000’li yılların başında oldu. Bir hafıza tazeleme ihtiyacı içindeyim. 
 
·         “Eşcinsel hareket” demiyoruz, LGBT hareket diyoruz.
·         Fuhuşu, bir alan olarak tarifliyoruz. Meslek olarak seks işçiliği diyoruz ve seks işçisi olan her bireyin potansiyel mağdur olarak değerlendirmiyoruz. Seks işçiliği savunuculuğunu yapan yapılar ve aktivistler var. Pembe Hayat Derneği 5 senedir seks işçileri buluşmasını organize ediyor.
·         Tabii halen, yıllarca olduğu gibi mağdur olan seks işçiliği yapmak istemeyen eşcinsel, biseksüel ve trans kadın ve erkeklere yönelik ayrımcı uygulamalara son verilmesini istiyoruz.
 
Son olarak, LGBT hareketin görevine son verilen mağduru savunuyor olmasını heteroseksist hemşehricilik olarak değerlendirme bizi çıkmaz bir sokağa götürür. Çünkü bu heteroseksist zihniyet, kurumlarıyla, ahlakıyla ve bu ahlakın ve kurumların gündelik hayatlarımıza yansımasıyla bizi hep şeytanlaştırıyor, mağdur olduğumuz bütün alanlarda bile bizi suçlu gibi göstermekten çekinmiyor. İşte bu yüzden yılladır “ne suç, ne günah, ne hastalık yaşasın eşcinsel aşk” diyoruz.
 
Sistem her birimizi vuracak bir yeri bulur. Benim kaşım, senin gözünü bahane ederek her birimizi ahlaksız olduğumuzu iddia edebilir. Bugün travesti polisin fuhuş yaptığını iddia ettikleri gibi.. ne yapacaklardı, “travesti” olduğu için işten çıkartamayacakları için bir çamur atmaları gerekiyordu, travesti olduğu için bir travestiye en çok yakışan çamur da “fuhuş” oldu. Ha fuhuşun suç olmadığını bildikleri için fuhuşa aracılıktan tutturmaya çalışıyorlar. Fuhuşa aracılık yapmak için öncelikli olarak ikinci bir kişinin olması, “travesti polisin” kendisini sattığını beyan etmesi gerekiyor.
 
İşkenceci, milliyetçi, kadın, eşcinsel, Kürt ve bütün azınlık düşmanı olarak tanıdığımız polisin travesti olma ihtimalini sevmesek de kabul etmemiz gerekiyor. LGBT hareketin antimilitarist tavrı ile LGBT bireylerin çalışma hayatında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığına uğramamaları için mücadele etme hali birbirleriyle çelişen durumlar değiller.
 
Trans hareketin gündemi de daha çok seks işçisi trans kadınların sorunları üzerinden ilerliyor. Bunun yanında seks işçiliği alanı da bizim için sadece trans kadınların deneyimleri üzerinden bildiğimiz ve politize ettiğimiz bir alan. Farklı meslek gruplarında trans bireylerin görünür olması ve görünür olmaları üzerinden yaşadıkları ihlallere karşı göstereceğimiz dayanışma hem trans hareketin gelişmesine katkı sağlayacak hem de hepimizin üstündeki heteroseksist ablukada hava delikleri açılmasına neden olacaktır. 
 
Bundan bir on yıl önce, 12 kişiyle başlayan onur yürüyüşü’nde bu sene 10.000 aşkın insan yürüdü. On sene önce bu bizim için bir hayaldi. Belki on yıl sonra travesti polis bizim desteğimizle verdiği mücadelesini kazanır ve üniformasıyla birlikte bizimle yürür.  

Etiketler:
nefret