27/02/2017 | Yazar: Defne Güzel

En kür burç hangisi? Kime madilik yapmamak lazım? Hangi burcun kolisi boldur? Bütün bunlar ve dahası yeni yazı dizimizde: Lubun Astroloji!

En kür burç hangisi? Kime madilik yapmamak lazım? Hangi burcun kolisi boldur? Bütün bunlar ve dahası yeni yazı dizimizde: Lubun Astroloji!

Merhabalar.

Ben, Mert Güzel. Yaklaşık olarak on yıldır astrolojiyle yakından ilgileniyorum. Bu zamana kadar burçlarla ilgili hiçbir şey kaleme almadım, kağıda dökmedim. Yalnızca okudum, öğrendim ve bildiklerimi sözlü olarak aktardım. Astrolojiyle tanışmamın onuncu yılını yaşadığım 2017'de bu gidişata bir son verip -belki de bir yazı dizisinin başlangıcı olacak- temel burçlar kuşağını basitçe ele aldım. Tabii bu yazıyı yazarken bu zamana kadar yapılmamış belki de pek yapılmamış bir şeyi yapmak istedim ve burçlara biraz lubunca yaklaştım. Okuyucularımın LGBTİ+'lar olmasını istedim ya da LGBTİ+ okuyuculara astrolojinin yaklaşmasını istedim. Klasik astrolojinin sıkıcı dilinden arındırılmış bir şekilde burçları elekten geçirdim. Tabii madiliği de unutmadım.

Keyifli okumalar.

KOÇ

Element: Ateş

Gezegen: Mars

Konum: Öncü

Zodyak kuşağının başlangıç burcu olması yetmezmiş gibi koç her zaman ilktir. İlk olmak ister demeyeceğim, zaten ilktir. Düşünmeden hareket eder çünkü. İlk madiliği kendileri yaparlar mesela. Sonra da bununla övünürler. Yine de hakkını yememek lazım koç burcunun. Onlar, birinci burç olmanın verdiği güçle; karakteri, merhameti, hakkı ve özü, özlüğü temsil ederler.

Elementi ateştir koçun. Yani; arzuyu, ihtirası, sihiri, gücü hissedendir. Öncü konumda olması sebebiyle yalnızca hissetmez, aynı zamanda arzuyu, ihtirası, sihiri ve gücü yaşar da. Yangın Ayşe bunlar ay. Koç, oyun oynamayı çok sever ve kazanamayacağı oyuna asla girmez.

Yönetici gezegeni olan Mars, bizlere kaosun, kavganın, kargaşanın sinyallerini vermektedir. Nerede bir miting, yürüyüş var koç burcu en önden gider. Yani sokağın, çarkın burcu olan şil koçu kızdırmamak gerekir.

Benden size ufak bir tavsiye sevgili koç burçları; madilik şugariyetinizi yanınıza almadan dışarı çıkmayın. Sizler bile artık belanın ne zaman, nereden geleceğini kestiremiyorsunuz.

BOĞA

Element: Toprak

Gezegen: Venüs

Konum: Sabit

İkinci burç demek; para demek... Yani, belde demek. Boğa burcunun asla hayır diyemeyeceği iki şey vardır; belde ve enişte. Zaten hangimiz hayır diyebiliriz ki?

Her şeyin en iyisine lâyık olduğunu düşünür boğa burcu. En şugar manti, en güzel ev, en güzel iş her zaman onlarda olmalıdır. Ayrıca gösteriş meraklısıdırlar da. Bütün ziynetleri aynı anda takar takıştırırlar mesela. Şahken şahbaz olmaları umurlarında değildir çünkü kalite boğalar için her şey demektir.

Toprak elementi, boğaya el beceresi, üretme kapasitesi verir. Yönetici gezegeni Venüs ise; güzellik, bereket ve iştah... Bu yazıyı okurken ne yiyiyorsunuz acaba? En sevdiğiniz şeyler; arkadaş ortamları, yemek, içmek, gullüm olsa da boğazınıza bir dur demelisiniz artık boğalar.

Sabit konumunuz sizi sabırlı ve kararlı kılıyor. Benden size ufak bir tavsiye; çöpe attığınız Karatay diyet kitaplarını geri alın. Bir de, artık arkadaşlarınızın kolilerine alıkmayın.

İKİZLER

Element: Hava

Gezegen: Merkür

Konum: Değişken

Kür burcu... Hatta kür koli burcu... İnsanlar on üçüncü burcun çizelgeye eklenip eklenmediğini düşünürken, ben hâlâ ikizlerin neden çizelgeden çıkarılmadığını düşünürüm.

Üçüncü sırada olmak ikizlere müthiş bir iletişim kapasitesi vermiştir. Yönetici gezegeni Merkür ise bu durumu bir hayli pekiştirir. Yani gullümleri buttur. Ticari zekası ise oldukça kuvvetlidir ikizler burcunun. Herkes ve her şey potansiyel sermayedir onlar için. Hepimizi satabilirler yani. İkna kabiliyetleri yüksektir, dilleri tatlıdır, hızlıdırlar, iş bitiricidirler...

Değişken konumu sebebiyle ikizler burcu, bazı dengesizlikler gösterir. Bir söyledikleri bir söylediklerini tutmayabilir, verilen sözler yerine getirilmeyebilir. Hava elementi etkisi ile ikizlerin keskin bir şekilde aldığı kararlar öylece havada asılı kalabilir.

Sevgili ikizler burcu... Benim size tavsiyem; kuruntularınızı bir kenara bırakın ve acil bir uçak bileti alın. Size maceradan ve kendinizden başka dost yok.

YENGEÇ

Element: Su

Gezegen: Ay

Konum: Öncü

Hera demeyi tercih ediyorum. Yunan mitolojisinde Zeus'un karısıdır. Zeus, Hera'yı sürekli aldatır, Hera ise intikamını hep Zeus'un onu aldattığı kadınlardan alır. İşte sizler böylesiniz yengeç burçları. Sizler hem Yıldız Tilbe'siniz hem Sezen Aksu'sunuz.

Elinizden gelse -ki gelir- sayfa sayfa yazarsınız laçonun sizi nasıl kolilediğini. Ruhunuzda bitmek tükenmek bilmeyen bir sanat... Öyle bir duygu seli var içinizde. Yine de yara almamaya çalışırken, yara almamak için ufak sinsilikler düşünürken hep yara alırsınız. Alıksınız!

Dördüncü ev aile demektir. Dördüncü burç olan yengeç ise aileyi yönetir. Yani yengeç burcu ev için, evden çıkamamak için yaratılmıştır. Su elementi yengeçlerin kalplerine bir damla damlatır ve yengeçler onu büyütür, okyanus haline getirir. Öncü konumları sebebiyle zaten duyguları yaşayanlardır yengeçler.

Bu burcun yönetici gezegeni Ay sezgilerin, hissiyatın yıldızıdır. Ah, zaten kalplerinin sesini dinlemekten başka ne yaptı bu yengeç burçları? Ne yapmadığınızı ve yapamadığınızı biliyorum. Artık lavaj alıkmanız ve nasıl kolika yapıldığını öğrenmeniz lazım.

Bir sonraki yazıda Aslan, Başak, Terazi ve Akrep’ler; sıra sizde!


Etiketler: