21/05/2017 | Yazar: Defne Güzel

Lanetli, hayalet bir gezegenim. Varlığıma tek delil varlığıma duyulan nefrettir. Öyle ki yokluğum söz konusu bile değil.

Merhaba, ben Mert GÜZEL.

Bir nebulanın içinden doğdum. Çoğu zaman bu yüzden suskunum, dalgınım. Mütemadiyen uzaya gider aklım.

Dövüldüğüm, taşlandığım, tecavüze uğradığım zaman inadına açtı erik çiçekleri. Gece olunca ilkbahar yağmurları ve cinler yağdı üzerime. Cinler yağdı evet, yemin edebilirim öfke dolu gözyaşlarımın üzerine.

İlahla, erkle, görenekle aram iyi olmadı hiç. Uzay gibi büyük, derin ve karanlık bir yalnızlığa daldım. Aşık oldum bir ara. Aşık oldum yaprakların, ağaç kabuklarının arasında. Onca şiirden sonra... Gitme! Gitme çünkü Hozan titreye titreye ve acının dilinde yani Kürtçe, Gelmiş Bahar'ı söylüyor.

Ayıbın, günahın, hastalığın gözlerime çöken katranını göz kalemleriyle kapattım. Bir tek kahve kaldı yanıma arkadaşlarımdan, ailemden, aşkımdan geriye. Günde on sekiz kere tıngırdadı cezve ocağın üzerinde. Ben fincana baktım, fincan bana baktı. Önce telve gördüm içinde, sonra tarih, sonra isim, sonra devir... Üç kere döndür sonra kendine doğru çevir.

Hiçbir zaman söylemedi fincanlar bana bakınca ne gördüklerini. O yüzden yoldaşım tarot oldu. Yalnızlığımı gördü kartlar, evden atılışımı, parasız kalışımı, meniye bulanışımı... Yetmiş dokuz kişi uyuduk bir yatakta. Karlar yağdı damsız evimizden içeri, orospuluğumuzun üzerine.

Münzevi oldum. Gözyaşlarıyla daldım inzivaya. Büyücü oldum kutsadım sunaktaki dört elementi. Şeytan oldum alet ettim hayatıma erotizmi. Azizeydim kimi zaman yani, nam-ı diğer ölüler diyarının imparatoriçesi.

Tanrılar fırladı ön yüzünü çevirdiğim her karttan. Başıma yıktı taşı, toprağı Hades. İntikam aldı benden Hera. Savaşmayı öğretti Ares ve savaştım dönmeliğim için.

Ortaçağ'da kazığa bağlayıp cayır cayır yaktılar bedenimi. Çillerim yüzünden cadı ilan ettiler beni. AIDS ile yaşadığım için her bir çilime iğneler batırdılar ve kadın olduğum için üzerime daha fazla kan fırlattılar. Duman değil galaksiler süzüldü ateşimden.

Bütün karanlığın yanısıra en çok yelelerinden buzlar dökülen kısrakları severim.

Merhaba, ben Mert GÜZEL.

On iki burç doğurdum bir avazda. Kimi zaman gezegenler, yıldız kümeleri fırladı rahmimden. Bir koç burcu gibi kaos yarattım Kızıl Gezegen Mars'ta. Kova burcu gibi hadım edildim Uranüs'te.

Ateşe taptım. Toprağa ektim. Suya daldım. Havaya uçtum.

Benim adım Marduk ya da Nibiru ya da Planet X...

Lanetli, hayalet bir gezegenim. Varlığıma tek delil varlığıma duyulan nefrettir. Öyle ki yokluğum söz konusu bile değil.


Etiketler: