25/12/2018 | Yazar: Aslı Alpar

Blu TV dizilerinden “Bartu Ben”in gey karakteri Mercimek, dizi sektöründeki gey temsilinin dışında bir performans sergiliyor.

Blu TV dizilerinden “Bartu Ben”in gey karakteri Mercimek, dizi sektöründeki gey temsilinin dışında bir performans sergiliyor.

“Bir ‘az ünlü’nün, az daha ünlü olma hikâyesi...” olarak tanıtılan Blu TV dizilerinden “Bartu Ben”in gey karakteri ile tanıştınız mı?

Tolga Karaçelik’in yönettiği, Bartu Küçükçağlayan’ın yazdığı ve başrolünde oynadığı 10 bölümlük “Bartu Ben”in gey karakteri, dizilerdeki stereotip gey karakterlerin dışına çıkıyor. Okan Urun'un canlandırdığı Mercimek isimli karakter dizilerde oynamaktan sıkılan Bartu’nun en yakın arkadaşlarından biri.

Mercimek

Mercimek karakteri dizide madiliği ile tanınıyor. Dizinin Mercimek’in evinde geçen bölümlerinde gökkuşağı bayrağı, “Yasak ne ayol” lolipopunu görmek mümkün.

Mercimek bir bölümde dizilerdeki gey karakterlerle de dalga geçiyor ve yönetmenlerin sinema sektöründe geylerin “kadın karakterin yakın arkadaşı, eğlenceli tip” olarak var olmasından duyduğu rahatsızlığı belirtiyor.

“Bartu Ben” yalnızca Mercimek karakteri ile değil, Bartu’nun ilişkilerdeki tavrı, apartman görevlisi Şaban ve Üsküp bey ile ilişkisi, toplumsal cinsiyetin dayattığı kadınlığa seks pozitif hayatıyla direnen Bartu'nun kuzeni Gizmo ile de buram buram heteroseksizm kokan dizilerden sıyrılıyor. “Bartu Ben” izlerken duyacağınız lubunca kelimeler de sizi şaşırtmasın.


Etiketler:
nefret