27/05/2017 | Yazar: Gözde Demirbilek

lider eşlerinin bir araya geldiği ‘first lady’ler’ buluşmasında, lüksemburg başbakanı’nın eşi Gauthier Destenay’ın katılımı bir ‘istisna’ olabilir mi gerçekten?

peki, NATO zirvesindeki lider eşlerinin bir araya geldiği “first lady’ler” buluşmasında, lüksemburg başbakanı'nın eşi Gauthier Destenay’ın katılımı bir “istisna” olabilir mi gerçekten?

NATO zirvesindeki lider eşlerinin bir araya geldiği “first lady’ler” buluşmasına, lüksemburg başbakanı'nın eşinin katılımı, dünya ve türkiye gündeminde en ön sıralarda yerini aldı. türkiye’de internet haberciliği yapan yayın kuruluşları bu haberi görürken, verdikleri başlıklarla bu olayın bir “istisna”; Gauthier Destenay’ın fotoğrafa –“first lady’ler aile fotoğrafı”- girmesini ise “OLABİLİR Mİ BÖYLE BİR ŞEY GERÇEKTEN” tavrıyla karşıladılar. başlıklardan bazıları şöyle:

“NATO liderlerinin eşlerinin buluşmasında tek istisna! Gauthier Destenay…”, “Gay Başbakan’ın eşi First Lady’ler arasında”, “First Lady’ler arasında ilk kez bir eşcinsel”, “First Lady’ler aile fotoğrafındaki tek erkek”, “Lüksemburg Başbakanı’nın eşi First Lady’ler fotoğrafına girdi”

peki, NATO zirvesindeki lider eşlerinin bir araya geldiği “first lady’ler” buluşmasında, lüksemburg başbakanı'nın eşi Gauthier Destenay’ın katılımı bir “istisna” olabilir mi? şimdi de biz aynı tavrı koysak tam yeri değil mi: OLABİLİR Mİ BÖYLE BİR ŞEY GERÇEKTEN?

başlıklarda ve haber dilinde bir diğer göze çarpan da Destenay’ın aslında olmaması gereken bir yere “buraya geldim o kadar bari fotoğrafa da gireyim” diyerek “fotoğrafa girmiş” gibi gösterilmesi. ne bileyim Melanie Trump girmez mesela fotoğrafa. ya da Brigitte Macron girmeye çalışmaz. onlar zaten fotoğrafın öznesidir ama Destenay öyle mi? fotoğrafa “girmek” gibi bir hata etmiş. bu “first lady'ler ailesine” bir saldırı da olabilir bence. bunu biraz düşünmek istiyorum.

“gay başbakan'ın eşi first lady'ler arasında” bu başlıkla açık açık “hşşt, erkek, üstelik eşcinsel erkek. sen zaten geysin canım. onlar first lady. lady derken dur sen anlamazsın şimdi, HANIM. e senin bir gey, pardon bir BEY olarak, orada ne işin vardı?” demeye çalışıyor.

ama başlıklardaki falsolar bitmiyordu, her nasıl olduysa fotoğrafı gören kimlerdiyse fotoğraftaki tek (bir, biricik) erkek ve eşcinselin de Destenay olduğuna karar vermişlerdi. buna karar vermek o kadar zor mu demeyin, belli yani fotoğrafta herkes elbise giymiş, yani işte kadın onlar. bir tek Destenay takım elbiseyle gelmiş -ki bu onun erkek olduğunu gösterir- e eşinin de fotoğraflarına bakıyoruz, o da takım elbiseli, ne bileyim saçları kısa, sakal bıyık falan bırakıyor herhalde onun da erkek olduğunu anlamamak çok zor. elbise giymelerinden kadın olduğuna karar verdiğimiz kişilerin de eşleri görünüşe göre erkek olduğuna göre, bu fotoğraftaki tek eşcinsel Destenay çıkıyor. birilerinin cinsiyetini ve cinsel yönelimini öyle karşıdan bakarak anlamamak gerçekten zor olmalı. ay dur, belki de Destenay’ın kuyruğunu görmüş olabilirler. evet evet o, eşcinsellerin herkesten sakladığı o kuyruğu gördülerse diyecek hiçbir şeyim yok. o da kuyruğunu saklasaymış. filan.

neyse ki heteroseksist dilini yer yer yenmek isteyen yer yer ise bunun ekmeğini yemek için canını dişine takan, gerekirse onu kadın bunu erkek berisini bilmem ne olarak varsayan, bunu yettiremeyen, insanların görünür yaşadığı ilişkilerini baz alarak yine onları bir cinsel yönelimde varsayan, derya deniz bir medyamız var. yoksa napardık? allah muhafaza böyle “istisna” olayları “istisna” olarak görmeyebilirdik, teşekkürler heteroseksist medyamız. yarın öbür gün, Destenay’ı NATO zirvesinde bir kadın başbakanın (olursa) eşiyle (tabii bu eş erkek olursa) birlikte eğlenirken fotoğraflarsınız da ortalık iyice karışır çorba olur. o gün atılacak başlıkları ve elin ayağın bir türlü çekilemediği cinsiyetçi “lady’ler dedikoduda, sadece iki erkek var maç izliyorlar” haberlerinizi merakla bekliyor olacağım.


Etiketler:
İstihdam