28/12/2012 | Yazar: Evren E. Çakmak

Öğretim elemanları adına konuşma yapan Ercan Bölükbaşı ‘Erdoğan işgal için geldi, işgalciler her zaman kaybeder’ dedi.

Evren E. Çakmak | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Evren E. Çakmak
Geçtiğimiz günlerde Recep Tayip Erdoğan’ın ODTÜ’ye yaptığı çıkartmanın ardından “çatlak sesler” yükselmeye devam ediyor.
 
ODTÜ’lü öğrenci ve öğretim görevlilerinin direnişine karşı hükümet, medyası ve eğitim yöneticilerinin başlattığı yalnızlaştırma ve karalama kampanyasına dün bir cevap verildi. ODTÜ’de düzenlenen “ODTÜ AYAKTA” yürüyüşüne katılım büyüktü.
 
ODTÜ’lüler saat 12:30’dan itibaren toplanmaya başladı. Tüm bölümlerden, topluluklardan öğrenciler ve eğitim emekçileri pankart ve dövizleri ile bir araya geldi. Binlerce insan devrim stadına doğru sloganlar ile yürüyüşe geçti. Neredeyse tüm ODTÜ ayaktaydı.
 
ODTÜ’yü yalnız bırakmayan Hacettepeliler de bir destek eylemi düzenlediler. 11.30’da Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler ve Eğitim Sen’liler önce rektörlük önüne yürüdü. Burada öğrenci örgütleri ve Eğitim-Sen birer basın açıklaması yaptı.
Eğitim Sen adına açıklamayı Sedat Yağcıoğlu okudu. ODTÜ hakkında kınama açıklaması yayınlayan rektörlerden biri olan Hacettepe Rektörü Murat Tuncer’in üniversiteyi temsil etmediğini söyleyen açıklamalarda ODTÜ direnişi selamlandı. Grup daha sonra ODTÜ’ye geçmek için yola çıktı. ODTÜ kapısından alınmayan grup barikatı yararak içeri girdi ve Devrim Stadına sloganlarla giriş yaptı. Yaşanan arbedede yaralanma olmadı.
Statta toplanan kitle yan yana dizilerek “ODTÜ AYAKTA” yazdı. Yazının ardından sahneden diğer direnen üniversiteler selamlandı. Öğretim elemanları adına konuşma yapan Ercan Bölükbaşı “Erdoğan işgal için geldi, işgalciler her zaman kaybeder” dedi. 

Basın açıklamalarının ardından sahneye çıkan Pınar Sağ ile başlayan konser ile etkinlikler devam etti.  


Etiketler:
Nefret