22/05/2018 | Yazar: Esra Ummak

Esra Ummak, Belçika Ulusal Onur Yürüyüşü izlenimlerini yazdı.

Esra Ummak | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Esra Ummak

Brüksel 19 Mayıs Cumartesi günü, Belçika’nın çeşitli şehirlerinden, Almanya, Fransa ve Hollanda gibi çevre ülkelerden gelen 100 000'den fazla insanla ve 70’ye yakın delegasyon ile birlikte ulusal onur yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Belçika Kraliyet Kütüphanesi'ndeki resmi açılış resepsiyonunda katılımcı organizasyonlar herkesin dikkatini bu seneki “Senin Yerel(deki) Gücün” (Your Local Power) temasına çekti. 

Bu temayla birlikte Belçika’daki üç LGBTİ+ şemsiye kuruluşu (Çavaria, Arc-en-Ciel Wallonie ve RainbowHouse Brüksel), yerel politika yapıcıların farkı yaratabileceğine ve Ekim 2018’den sonra dümeni kim devir alırsa, kasabalarda ve belediyelerde entegre bir LGBTİ+ politikasını ifade etme şansına sahip olacağını belirtti ve tam da bu sebeple “politikacılar, lütfen topluluğumuzu düşünün!” çağrısını yüksek sesle dillendirmenin önemini vurguladı.

10 yıldır aktif LGBTİ+ hak mücadelesinin içinden biri olarak bu haftayı, uzun süreli ilk yurt dışı ve ilk onur yürüyüşü deneyimi açısından oldukça “heyecan verici” bir hafıza olarak kodlayabileceğim aşikâr. Türkçe olarak birkaç slogan hazırlayıp yürüyüş boyunca “Nerdesin Aşkım?” diye sorarken, Belçika’da yaşayan Türkiyeliler tarafından fark edilip bazen tebessümle bazen heyecanlı gözlerle bazen de fotoğraf çekme talepleriyle “Burdayım Aşkım!” cevabını alacağımdan çok emindim. Türkiye’deki LGBTİ+’lerin uzun yıllardır maruz kaldığı ve maalesef ki hala devam eden hak ihlallerinden ve engellenmişlik hissiden bir an bile olsa sıyrılıp, varoluşunu özgürce ve korkusuzca hissedebileceği büyülü bir zaman dilimini hep birlikte deneyimledik.

"Onur nefretle buluşursa: Aşırı sağ, LGBTİ+ hakları ve ırkçılık" 

Yürüyüşte bulunan 70’ye yakın delegasyonun içerisinde Hello Bankası, Belçika Motor Spor Klubü, D-Clup Parti, Velvet 69 (sadece kadınlara özel parti organizasyonu)’nun yanında Gökkuşağı polisleri  (rainbow cops) ve muhafazakâr ve ırkçı Belçika partisi NV-A (New Flamish Alliance –Yeni Flamen Partisi) de vardı. Özellikle mülteci karşıtı politikaya sahip homonationalist *NV-A’nın kortejde olmasını protesto eden LGBTİ+’lar Belçika polisi tarafından fiziksel şiddete maruz kalarak gözaltına alındı. Belçika’daki LGBTİ+’ların zaten bütün haklara sahip olduğunu ancak eşcinseller için tek sorunun ülkedeki müslümanların varlığının olduğunu savunan ve Müslüman bir eşcinselin varlığını bile tahayyül edemeyen NV-A’e, pride’ın bir parti değil bir hak mücadelesi olduğunu göstermek isteyenler,  Belçika polisi tarafından oldukça kötü muameleye maruz kaldılar. Bir kısım LGBTİ+’lar ise kortejde bulunan kapitalist ve faşist organizasyonları protesto ederek yürüyüşe katılmama kararı aldı.

Diğer yandan kortejde başörtülü eşcinsel kadınların varlığını görememekle birlikte, eşcinsel mülteci grupların arasında da kadın eşcinsellerin görünmezliğinin acilen sorunsallaştırılması gereken noktalardan biri olduğunu düşünüyorum.

Aşırı sağın yükselişi ve LGBTİ+ haklarının araçsallaştırılmasını mühim bir gündem olarak görmeliyiz. Aynı şekilde göçmen eşcinsel hareketi içindeki kadın ve trans görünürlüğünü de arttırmaya çalışmalıyız.

*Homonationalist: 2007 yılında Jasbir K. Puar tarafından, politik güçlerin, özellikle İslam karşıtı ve yabancı düşmanı pozisyonları meşrulaştırmak için LGBTI+ toplulukların hak taleplerini desteklemeleridir. Göçmenlerin sözde homofobik olduğu ve batı toplumunun tamamen eşitlikçi olduğu, bu nedenle de, cinsel çeşitlilik ve LGBT hakları, aşırı sağ partiler arasında giderek yaygınlaşan, göçmenlere karşı politik tavırları sürdürmek için kullanılmaktadır.

**KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
Nefret