24/02/2016 | Yazar: Gözde Burcu Narin

Panseksüeller insanseksüellerdir özetle. Hoşlanma veya aşık olma kriterlerinin cinsiyet durumlarıyla zerre ilgisi yoktur.

Gözde Burcu Narin | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Gözde Burcu Narin

İnsanın kendi cinsel yönelimi ile ilgili yazı yazması biraz garip aslında. Yani bakarsanız, işte öyle doğmuşsunuzdur. Hakkında bir şeyler karalamak neden gereksin ki?

Tutup yeni tanıştığın birine “Merhaba, ben panseksüelim.” demiyorsun. Nasıl ki heteroseksüelim demediğin gibi. Bazen konu geçiyor veya bir tanıdık LGBT bayrağı elinde fotoğrafını görüyor. Sorulup soruşturuluyorsun. Doğal buluyorum bunları. Sana benzemeyeni tanımayı istemek doğal bir şey olsa gerek.

Bu tarz sorularla karşılaştığımda beni panseksüelliğin ne olduğunu hiç bir bilmeyenler değil, hakkında az çok bilgi sahibi olanlar şaşırtıyor. Çok defa LGBT arkadaşların alayına maruz kaldığımı da söyleyebilirim. Hani oyuna fasülyeden ya da şakacıktan katılan yaşı küçük çocukmuşum gibi küçümsendiğimi görüyorum. Hayır, alıngan falan değilim. Bunlar net ifadeler, ancak tabii ki benimle alay edebilme özgürlüğüne de sahip olduklarını düşünüyorum.

Gelelim gerçekten panseksüelin ne olduğuna. Panseksüel biseksüel değildir. Sıklıkla karıştırılır. Biseksüeller kadınlardan veya erkeklerden hoşlanırlar. Panseksüeller için trans erkek, trans kadın veya interseks olması fark etmez. Panseksüeller insanseksüellerdir özetle. Hoşlanma veya aşık olma kriterlerinin cinsiyet durumlarıyla zerre ilgisi yoktur.

Yine yanlış bir algı, panseksüeller bütün insanlarla seks yapmak veya hepsine aşık olmak “isteyen” insanlar da değillerdir. Tabii ki bir panseksüelin böyle bir arzusu olabilir ancak bunun panseksüel olmasıyla alakası yoktur.

                                         Panseksüel çizgi roman karakteri Deadpool

Kriterler nelerdir peki? Panseksüeller birine ilgi duyduğunda kriterleri nedir? Belirsiz. Evet, belirsiz. Bazı panseksüeller sadece sarı saçlı insanlara ilgi duyar. Bazıları yumuşak bir kalbe. Bazıları zekaya. Bazıları yanağın üstündeki bir bene. Bazıları makine mühendislerine. Sonsuz seçenek var anlıyor musunuz? Bazı panseksüeller mesela trans erkeklere daha yakın hissedeler kendilerini veya kadınlara veya veya veya. Kişiye göre değişir. İlla hepsine eşit uzaklıkta olmazlar.

Bazıları panseksüellerin eşyalara ya da hayvanlara yöneliminin olduğunu zanneder. Buna inanan var, inanabiliyor musunuz?

Yine yanlış bir algı her panseksüel trans kadın veya trans erkek olmak zorunda değillerdir. panseksüellik bir yönelimdir ve bunu cinsiyet kimliği ile alakası yoktur.

Panseksüeller eğlence veya çeşitlilik olsun diye bu cinsel yönelime sahip değillerdir. Böyle doğmuşlardır. Grup seks, bdsm, gangbang vb. aktivitelere ilgi duymak zorunda değillerdir. Sekse karşı çok açık veya çok kapalı olmalarının panseksüel olmalarıyla alakası yoktur. Her panseksüel her tanıştığı insanla beraber olmayı arzulayacak diye bir şey yoktur. Tersi durumda da geçerli. Hatta içine girersek, çoğu panseksüel fazlaca aşk takıntılıdır. Elimde bir istatistik yok, ancak edindiğim ve iletişim kurduğum çeşitli ülkeden arkadaşlarımda bunu gördüm.

Son olarak, adını veya varlığını duymadığınız bir yönelim diye yok saymanız veya küçümsemeniz var olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor.

Bir kadın olarak bir kadına veya trans bir erkeğe duyduğum aşkı aileme anlatamamış olmanın acısını yaşadıysam bunun alay edilecek bir tarafı olduğunu düşünmüyorum. Bazı açılardan çok ama çok fazla zorlukla başa çıkmak demek de oluyor böyle doğmak. Türkiye şartlarında bir trans erkeğe ya da kadına veya interseks bireye aşık olup savaşmayı göze almak demek, tüm akrabalara eşe dosta trans bir erkeğe aşığım diyebilmek dayak yemeği, dışlanmayı göze almak demek. Bunun politik bir savaş olduğunun bilincinde olmak ise insana güç veriyor.

Umarım açıklayıcı olmuşumdur. Bu konu hakkındaki her türlü soruyu cevaplayacağımı da belirteyim.

İletişim için: g.burcunarin@gmail.com


Etiketler:
Nefret