27/04/2016 | Yazar: Soner Snor

Fransa gecelerini, sokaklarını bilmem; ama geceleri, sokakları ibneler, dönmeler tanır; yaşamayı sever… ‘Paris 05.59’ şiddetle önerilir.

Soner Snor | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Soner Snor

Geçen haftasonu, cumartesi gece yarısında Kadıköy’de Rexx’in önünde film festivali vesilesiyle kalabalık bir grup lubunya ile ‘Paris 05.59’u izlemek için bekliyor, film başlayana kadar sinemanın önünde alıkıyorduk.

Festivalde o kadar film arasından gökkuşağı içerikli olanları özenle seçmek bizim işimiz ve fakat festival kapsamında gösterime giren her gökkuşağı içerikli film beklentimizi karşılamadı; neyse yazımızın konusu bu değil. Buna rağmen İstanbul Film Festivali bu seneki programı ile biz lubunyaları bahtiyar etti. Teşekkürler İstanbul Film Festivali!

‘Paris 05.59’u izlemeden bir hafta önce vatsap grubumuzda bir arkadaşımız partneriyle yaşadığı cinsel ilişki sonrası HIV pozitif olma ihtimalinden dolayı yaşadığı endişeden, eşlik eden endişeyle zor bulunan o ilaca –virüs bulaşma riski olan cinsel ilişkiden hemen sonra kullanılması gereken-  ulaşmaya çalışmasından, kullanmaya başladığı ilacın yan etkilerinin kendisini yıprattığından bahsetmişti.

Bu sırada aramızdan bazısı yaptırdığı HIV testinin sonucunu henüz almıştı; bazısı test için kan vermiş, sonucunu bekliyordu; bazısı da test yaptırmaya gitmek için el ele tutuşacak bir bacı arayışındaydı. Hatta o bazısından biri aynı zamanda ‘askerliğe elverişli değildir raporu’ almaya çalışıyor, alacağı HIV testi sonucunun rapor alma sürecine etkisini düşünüyordu falaaan. Filmin konusu da vatsap grubumuzdaki gündemimizin üstüne cuk oturdu.

‘Paris 05.59’un başladığı sahnedeki clup’lardan bizde var ya da yok; ama bir mekan, mekanda tanıştığınız biri, orada yaşadığınız herhangi bir deneyim nelere vesile-sebep(!) olabiliyor.

Film hakkında: Her koşulda –partnerler HIV pozitif olsa da olmasa da- korunmak gerekir; ama ya bilmeden birimiz HIV pozitif olduğu halde korunmamışsak? Diğer taraftan HIV ile yaşam sürdürmek mümkün, oyuncumuz da böyle düşünüyor; sadece vücudundaki virüs ile barışamadığından yakınıyor… Serüvenin adı: Paris 05.59

Fransa gecelerini, sokaklarını bilmem; ama geceleri, sokakları ibneler, dönmeler tanır; yaşamayı sever… ‘Paris 05.59’ şiddetle önerilir.


Etiketler:
Nefret