12/04/2018 | Yazar: Murat Sayan

Yapabileceğiniz çok şey var. Bunun bir sorun olmadığını ve altına süpürülecek bir halı gerekmediğini göstermelisiniz. Ona küçük sürprizler yapın.

Bir iş yerinde çalışıyorsunuz. Diyelim ki rızanız ya da onayınız olmadan anti-HIV ELISA testi yapıldı. Sonuç pozitif çıktı. Siz de ilk kez bu şekilde öğrendiniz ya da biliyordunuz ama testten bir şekilde kaçamadınız.

İş yerinizdeki amiriniz ya da patronunuz test sonucunu öğrendi.

Şimdi bir damgalayıcı kişinin kafasının içine girmeye çalışalım. Yer biraz dar ama olsun... Şöyle düşünüyorsa: "Ooo, hemen işten çıkarmalıyım. Herkese bulaşır şimdi bu..."

İşinizi kaybettiniz. Pupa yelken ikilemeyeceksiniz değil mi?

Yapabileceğiniz çok şey var. Bunun bir sorun olmadığını ve altına süpürülecek bir halı gerekmediğini göstermelisiniz. 

Ona küçük sürprizler yapın

Başvurabileceğiniz kanun yolları var ancak bu hukuki yollara başvururken bir avukattan yardım almak faydalı olacaktır. Ayrıca aşağıda sıraladığım hak arama yollarını sırasıyla uygulamanız gerektiğini unutmayın. Bir de gizlilik kararı aldırmayı:

1) İşe iade davasının açılması.
2) Kişisel verinizin silinmesi, anonimleştirilmesi veya yok edilmesi amacıyla öncelikle işverene; yeterli cevabı alamadığınız takdirde Kişisel Verileri Koruma Kurulu'na başvuru yapılması.
3) Türk Ceza Kanunu kapsamında kişisel verilerin rızası dışında işlenmesi sebebiyle ilgili yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet edilmesi.
4) Genel kanun yolu olarak ve kişisel verilerin rızası dışında işlenmesi sebebiyle maddi ve manevi tazminat davası yoluna gidilmesi.

Aynı şekilde, yine şartların varlığı ve çalışma koşullarının bunu gerektirmesi halinde farklı kalemlere ilişkin işçilik alacak davası da başka bir başvuru yoludur.

Benimkisi fazla meraktı, umarım kedi ölmez. Bu bilgilendirmenin yararlı olacağını ummak istiyorum. Yola yeniden koyulmak için ilham vermesini de...

Fotoğraf, sanatçı Allegra Pacheco tarafından Tokyo’nun Shibuya banliyösünde çekilmiş. Bir Japon kaldırımda yatıyor. Şurada daha çok yatan Japon var.

Japonlar için kaldırımda yatmanın olumlu bir yanı var. Buna "Inemuri" ya da kamu uyuklaması adı veriliyor. Bu durum, muhteşem çalışma hayatınızın bir sonucu olarak algılanıyor.

Ancak Pacheco, basit bir şey yaparak durumu ustaca ters yüz etmiş. Etraflarını beyazla işaretlemiş. Ortaya canlı performans bir sanat eseri çıkmış: Ceset.

Bu adamlar normal bir hayat yaşamıyorlar. Hep kasanın kazandığı bir hayat bu. Pacheco onlara nasıl bir hayat yaşadıkları, ne olduklarını göstermiş. Bunu uyandıklarında görecekler. İlham verici bir bakış açısı Pacheco’nun ki. O kadar ki, insanı sarsan kamu uyuklamasının önüne bile geçmiş.

**KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
İstihdam