02/05/2017 | Yazar: Defne Güzel

Gelin hep birlikte bu gezegenleri astrolojik olarak tanıyalım.

Merhaba sevgili lubun astroloji okurları...

Size müjdeli bir haber vermek istiyorum. Bu yazımda kötü kehanetlerde bulunmayacağım ve hiçbir burcu madilemeyeceğim. Yani Fırat Varatyan balığı, bu sefer beni gönül rahatlığıyla okuyabilir.

Geçenlerde bilim, ateizm, nefret, kibir ve cinsiyetçilik kokan Facebook sayfalarından birinde enteresan bir videoya denk geldim. Tanrıtanımaz olduğum için sık sık bu tarz sayfalara göz gezdiririm. Videoda Richard Dawkins astrolojiyi ve astrologları madiliyor. Videonun çıkış noktası ise, örnek veriyorum; “Dünyada bir çok başak burcu var ve hepsinin titiz olması beklenemez” tarzında bir argüman. Evet güneş burcu (asıl burç) karakteri şekillendirir fakat videoda bahsedilmemiş olan doğum haritası gibi bir gerçek var. Kişinin doğduğu saate, doğduğu tarihe ve doğduğu yere göre epileptik olarak gökyüzündeki cisimler konumlanır. Bu konumlanma ise doğum haritası olarak tabir edilir. Yani mevzu artık güneş burcundan çıkar ve gezegenlerin, evlerin, açıların yorumlandığı detaylı bir sistem haline gelir. Bu sistem ise kişiye hastır. Özetle; iki başak burcundan birinin neden titiz olmadığını açılar, gezegenler ve evler ile açıklar. Kaldı ki bilim insanlarının astroloji eleştirilerinin aksine astrologlar bilimi eleştirmezler. Halbuki bilimin yıkıcı yüzü bahsettiğim videoda söz konusu bile değildir. Şunu gönül rahatlığıyla dile getirebilirim; astroloji bilimsel değildir. Astroloji sembolizmden faydalanan, çağlar boyu devam etmekte olan, kişisel gelişime ve öngörüye katkı sağlayan zevkli bir ilimdir. Bilim insanları gezegensel ve geometrik bir sisteme oturmuş astrolojiyi eleştirmek yerine bilimin daha hak temelli bir alan olması için gayret gösterseler bence çok tatlış olur.

Her neyse. Asıl konumuza dönmek istiyorum. Bugün sizlere gezegenlerden bahsedeceğim. Astrologlar burçları yorumlarken elementlerden, öncü-sabit-değişken konumlardan ve gezegenlerden faydalanır. Gelin hep birlikte bu gezegenleri astrolojik olarak tanıyalım. (Astrolog burada az önceki çaçaron yüzünü saklamak için sevimli ayağına yatıyor)

URANÜS: Kova burcunun yönetici planetidir. Bir burçta ortalama 7 yıl kalır. Uzun süre bir burçta kalıyor olması sebebiyle çok sayıda insanı benzer şekilde etkiler. Kuşak çatışmalarına sebep olur. Uranüs, sürprizlerin gezegenidir. Yenilik, marjinallik, lubunyalık, ütopya, elektrik, uzay ve astroloji bu gezegenden sorulur.

NEPTÜN: Balık burcunun yönetici planetidir. Bir burçta yaklaşık 15 yıl kalır. Uzun süre bir burçta kalıyor olması sebebiyle çok sayıda insanı benzer şekilde etkiler. Dolayısıyla etkisi toplumsaldır. Toplumların maneviyatını belirler. Aşkın olmanın, sonsuzluğun, hayal gücünün, bilinçaltının, uykunun, naciyenin gezegenidir. Magic mushroom biliyorsunuz.

PLÜTON: Akrep burcunun yönetici planetidir. Tıpkı Uranüs ve Neptün gibi jenerasyon gezegenidir. Bir burçta kaldığı süre 12 yıldan 24 yıla kadar değişebilir. Nesillerin temel yapı taşlarını tamamen yeniden yaratır. Plüton; devrimin, ölümün, cinselliğin, koli kesmenin gezegenidir. Tüm yeraltı eylemler bu gezegene aittir.

MARS: Koç burcunun yönetici planetidir. Bir burçta ortalama 45 gün kalır. Temel niteliklerimizi belirler. Mars; savaşasın, cesaretin, dürtülerin, madiliğin, mücadelenin gezegenidir.

VENÜS: Terazi ve boğa burçlarının yönetici planetidir. Bir burçta ortalama 25 gün kalır. Güneş doğmadan ve batmadan önce görülebildiği için Sabah Yıldızı da denir. Temel niteliklerimizi belirler. Venüs, güzelliğin ve aşkın burcudur. Sanat, tatlı, konfor, kolika bu gezegenle ilgilidir. Tüm barışçıl eylemler bu gezegenle bağdaşır.

MERKÜR: Başak ve ikizler burçlarının yönetici planetidir. Bir burçta kaldığı süre 16-20 gün arasındadır. Temel niteliklerimizi belirler. Tıpkı Venüs ve Mars gibi iç gezegenlerden yani, hızlı hareket eden gezegenlerden biridir. Merkür; zekanın, gullümün, hızın ve iletişimin gezegenidir. Gıybet, kür bu gezegenden sorulur.

AY: Yengeç burcunun yönetici yıldızıdır. 2,5 günde bir burç değiştirir. Yakınlığından dolayı etkisi en fazla hissedilen yıldızdır. Ay, duyguları yönetir. Sıvılar, korumak, duyarlılık, zırıllık bu yıldız ile bağlantılıdır.

GÜNEŞ: Aslan burcunun yönetici yıldızıdır. Sistemin merkezidir. Aktif enerjiyi temsil eder. Özlük ve benlik ile alakalıdır. Güneş; gerçekliğin, bilincin, aydınlığın, asaletin, idrak gücünün yıldızıdır. RuPaul desek daha doğru.

JÜPİTER: Yay burcunun yönetici planetidir. Bir burçta ortalama bir yıl kalır. Temel niteliklerimizi belirler. Gökyüzünün ilahi korumacısı Jüpiter'dir. Bereketin, zenginliğin gezegenidir. Jüpiter; iyilik, felsefe, seyahat, şans, yetenek gibi konularla ilgilenir. Biraz alık bir gezegendir.

SATÜRN: Oğlak burcunun yönetici planetidir. Bir burçta ortalama iki yıl kalır. Temel niteliklerimizi belirler. Tıpkı Jüpiter gibi dış gezegendir. Satürn; sınırların, sınanmanın, yoksunluğun, disiplinin ve haddini bilmenin gezegenidir. Otoriteyi ve kuralları temsil eder. Patroniçe gezegen anam.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle.


Etiketler: