18/04/2019 | Yazar: Can Yaman

İşte Madonna insanı böyle ters köşe eder. Daha ne olduğunu anlamadan, bir başka şeye dönüşmüş olur. Peki gerçekten kim bu kız?

Can  Yaman | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Can Yaman

Uzun zamandır beklediğimiz an geldi, çattı. Ve Kraliçe tekrar geri döndü. Zaten hep takibimizde olmasına rağmen, ha çıktı ha çıkacak olan yeni albümünün duyurusunu yapmış olması yüreklere su serpti. Türkiye’deki seçim belirsizliğinin üzerinden ancak böyle gelinebilirdi. Ben bu satırları gözden geçirirken albümün ilk teklisi Medellin’i duymuş, 25 yıl 17 günlük bekleyişin sonunda Ekrem İmamoğlu’nun zaferine tanıklık etmiş olacağız.

Yeni albümün sessizliği aralanırken, esrarengizliği gene korundu. Bir daktilo kağıdına yazılı belli belirsiz harf dizgileri ve aynı gizemde saklı büyük bir harfin varlığı, gelecek olanın büyüklüğüne işaret ediyordu. Madame X isimli yeni albümünü birçok batılı hayranı, Lana Turner’ın aynı adlı 66 yapımı filminde arasa da bu gizemi ben, 1975 yapımı “Image” filminde bulacaktım. Kraliçe’nin her ne kadar bir Lana Turner hayranı olduğunu bilsek de, film boyunca zengin kocasını öldürdüğü iddia edilen bir kadının suçsuzluğu ispat etme süreciyle geçecek bir dram yerine, İmage’daki gibi, X takma adlı bir kadının, kendinden daha genç bir kadını seks kölesi ettiği filme gönderme yaptığını hissetmek, sadece esnetellektüel hafızayı sorgulamaktan değil, bir lubunya iç güdüsünü çalıştırmayı gerektiriyordu. Kaldı ki kendinin belirttiği gibi Mademe X, dünyayı karanlıktan aydınlığa çıkarmaya çalışan beynelminel bir ajan, profesör, temzilikçi, binici, mahkum, öğretmen, rahibe, fahişe hatta devlet başkanı olarak tanımlıyordu. Gız bu İmamoğlu olmaya sakın! Aman Tanrım!

İşte Madonna insanı böyle ters köşe eder. Daha ne olduğunu anlamadan, bir başka şeye dönüşmüş olur. Peki gerçekten kim bu kız? Çaresizce müzik dünyasında savrulmanın getirdiği bir boşluğu doldurma telaşında olgun bir star mı yoksa tek kutuplu dünyanın giderek eksen kaymasıyla beraber dünyanın, çift kutuplu yeni bir soğuk savaş iklimine döneceğini sezen bir deha mı? Belki o yüzden albüm açılış teklisini Kolombiyalı şarkıcı Maluma’yla yaptı. Maluma, Kolombiyalı olması nedeniyle Karayip ve çevresinde çok yaygın olan reggaeton, yani regi ve hip hop tarzları karışımı bu müzik türüne çok hakim bir sanatçı. Biliyorsunuz James Bond’un ilk filmi Dr. No da Karayiplerde çekilmişti. Madonna’nın sonrasında bir Ursula Andres’e dönüşmesini beklemiyoruz ama birbirlerini kovalayan ajanların cha cha dansını anımsatan ayak hareketlerine hazırlıklı olmamızı söylüyor adeta.

Shakira ve Thalia gibi Güney Amerikalı kadın şarkıcılarla düet yapan Maluma, son darbeyi Ricky Martinle yapınca, kraliçenin gönlünü kapmış belli ki. Kendisinin her zaman yeni müzik tarzlarının öncülüğünü üstlenen bir trendsetter olduğunu bilmekle beraber, niye bütün yazını Kahire, Fas ve yazlık ev aldığı Portekiz’de geçirdiğini anlamak zor olmasa gerek. Yalnız Ricky Martin gibi kötü bir oyuncu (Gianni Versace Cinayeti dizisinde görmeliydiniz) ama bir o kadar iyi bir şarkıcının kanına giren Maluma’nın ağzının tadını bildiğini söylemeden edemeyeceğiz Tabi bunda Maluma’nın şugar bir manti olmasında rolü büyük.

Kendisini Türkiye’de çok tanınmasak da bu yaz Madonna sayesinde o tınıları keşfetmiş olacağız. Lakin illa bir latin ya da ada esintisi hissetmek istiyorsak, benim gönlüm hep, Kaoma grubunun 89 yapımı Lambada’sı olacaktır. Biliyorsunuz aynı isim, Türkiye eşcinsel hareketin İstanbul cenahına, isim anneliği etmişti. Tabi ki kraliçeyi kraliçe yapan şarkıların bestecisi Patric Leonard’ın, “La isla Bonita”sını ve “Pray for Spanish Eyes”ı da unutmamak lazım.

Kraliçe, Maluma’nın yanı sıra, Swae Lee ve Anitta gibi hip hop sanatçılarıyla beraber çalışmış. Aynı tarzın öncü sanatçılarını gene kendi albümünde toplamayı bilen kraliçe, yaz boyunca emme basma tutulma gibi kıçıyla twerk yapan lubunyalara gün doğuracağı kesin. Yalnız Fas’a o kadar gitmişken, keşke fransız şarkıcı olan ama aslen kendine dünya vatandaşı diyen Jain’den esinlenip, bir “Makeba” çıkarsaydı, gözümüz arkada kalmayacaktı. Ama şu da bir gerçek ki 2000’lerin başından beri çalıştığı Mirwais Ahmadzai prodüksiyonuyla tüm defolar silinecektir hiç kuşkusuz. Bu yazı zevkle geçirme ümidiyle, herkese iyi dinlemeler.

*Kim bu kız? - Who’s That Girl şarkısından.

**KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
Nefret