24/04/2018 | Yazar: Aslı Alpar

Puhu TV’de yayınlanan “Şahsiyet” dizisinin başkarakteri Agâh transfobik mi?

Puhu TV’de yayınlanan “Şahsiyet” dizisinin başkarakteri Agâh transfobik mi?

*Dikkat spoiler!

İnternet üzerinden yayın yapan Puhu TV’de altı bölümü geride bırakan “Şahsiyet” dizisinin beşinci bölümünde Naz isimli trans kadın karakter hikâyenin başkarakteri Agâh tarafından öldürüldü.

Dizi, emekli adliye memuru Agâh’ın Kambura isimli bir ilçede geçmişte yaşanan linç olayının sorumlularından intikam almak için seri cinayetler işlemesini konu ediniyor. Dizinin beşinci bölümünde Agâh’ın Kambura’dan arkadaşı trans kadın Naz da Agâh tarafından öldürülüyor.

Agâh karakterinin arkadaşlarıyla şarkı söylediği eski bir video kaydını izlemesi ile başlayan bölüm, o arkadaşlarından birinin evine onu öldürmek maksadıyla gitmesi ile devam ediyor.

Görsel: Şahsiyet dizisinde Agah ve Naz karakterleri

Cinayetin sebebi birden değişiyor mu?

Arkadaşının kapıyı açmasını bekleyen Agâh’ın karşısına çıkan Naz, Agâh’ı şaşırtıyor. Naz, Agâh’ı sakinleştiriyor ve kendisinin Agâh'ın arkadaşı olduğunu söylüyor. Birlikte rakı içerek eski günleri yâd eden iki dostu izlerken seyirci Agâh’ın cinayeti işlemekten vazgeçtiğini düşünebilir. Ancak Naz’ın sıcak davranışı ve ona dokunması ile panikleyen Agâh bir anda Naz’a saldırıyor. Bir süre boğuşan ikiliden Agâh sonunda silahı ile Naz’ı öldürüyor.

Agâh’ın öldürme sebebi ile o eve gittiğini biliyoruz ancak vazgeçmiş gibi görünen Agâh, trans kadın Naz’ın yüzüne dokunması ile yeniden onu öldürmeye karar veriyor. Burada Agâh karakterinin cinayetin saikinin transfobi olduğunu söylemek mümkün.

Acaba?

Transfobik-homofobik nefret saldırılarının ve cinayetlerinin sıklıkla yaşandığı bir ülkede Şahsiyet’in bu bölümü önyargıyı besleyen bir mesaj veriyor.

Önceki bölümlerinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğine komiser Nevra’ya kadın olmasından dolayı gösterilen tepkilerle dikkat çeken Şahsiyet acaba transfobiye karşı da benzer hassasiyeti gelecek bölümlerde gösterecek mi? İzleyelim, görelim.


Etiketler:
nefret