23/08/2017 | Yazar: Seçin Tuncel

Bizim için o kadar önemlisin ki! Bu mektuplar vasıtasıyla tanıklığımızı her yere ulaştırmaya çalışıyoruz.

İlknur’a (Üstün) bir mektup yazdım: 

Canımız İlknur, 

Haberlerini Yasemin ve Oya vasıtasıyla alıyoruz.

Mektupların sana iyi hissettirdiğini umuyorum. İlk serbest kalışında sana dinlene süresi tanıyalım istemiştik, sarılmaya fırsat bulamadık. Diğer serbest kalışında seni kapıda sarmalayacağız. 

Bizim için o kadar önemlisin ki! Eşitlik ve hak arayışımızda birlikte olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Bu mektuplar vasıtasıyla tanıklığımızı her yere ulaştırmaya çalışıyoruz. 

Seni bizim gibi tanıma şansı elde ederler umarım. Bu haksızlıklar bir gün bitecek bu nedenle senin moralini iyi tutman, kendine iyi bakman çok önemli. Bu bembeyaz sayfa hiç hoşuma gitmediği için arkaya bir çay izi ve bir aşk şiiri bırakıyorum. 

Sana tanığım, bütün bu sürece tanık olacağım. Seni çok seviyorum.

İlknur Üstün kim ve neden hapiste?

İnsan hakları savunucularının korunması programı kapsamında toplantılar yapmak üzere Büyükada’da bir araya gelen on iki insan hakları savunucusu 5 Temmuz tarihinde gözaltına alındı. İnsan hakları savunucularının gözaltına alındığı saatler sonra öğrenildi, bir gün boyunca nerede tutuldukları bilgisine ulaşılamadı ve süreçten aileleri dâhil hiç kimse bildirilmedi. Soruşturmayı yürüten savcı gözaltına alınan hak savunucuları için 11 Temmuz’da ikinci kez yedi günlük ek gözaltı süresi aldı. Gözaltına alındıktan on üç gün sonra, 18 Temmuz’da mahkemeye çıkarılan insan hakları savunucularından Nalan Erkem, Şeyhmuz Özbekli, Nejat Taştan ve İlknur Üstün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Savcılığın itirazı üzerine serbest bırakılan 4 kişi için 21 Temmuz’da çıkan yakalama kararının ardından Nalan Erkem ve İlknur Üstün tutuklandı. İlknur şu an Sincan Cezaevi’nde.


Etiketler:
İstihdam