15/04/2014 | Yazar: Barış Azar

Neyse anacım bırakalım yaftaları da azcık LGBTleri konuşalım sağcı, solcu, Müslüman, Ateist bıdı bıdı LGBT’leri değil…

Herkes bir şeyler söylüyor ama kimse benim söylemek istediklerimi söylemiyor. Durum böyleyse ben de bu konuda bir şeyler söylemek istiyorum. En temelinde AK LGBT mi olur diyenlere; ibnenin, lezbiyenin, lubunun, dönmenin, orospunun her renkteni olur ve olacaktır da. Evet AKP LGBT’ler için homofobik söylemler geliştirme, transların katillerini koruma ve ayrımcı yasaların devamlılığını sağlama dışında bir şey yapmadı ama yine de AKP’yi destekleyen LGBT bireyler olabilir.
 
İşin enteresan kısmı bu kendini AK LGBT olarak tanıtan arkadaşların türcü, ayrımcı, homofobik ve transfobik olması. Şaka yapmıyorum. Öncelikle Gezi eylemlerinde öldürülenler hakkında aşağılayıcı ve hakaret içerikli söylemlerde bulunup Arap ülkelerinde devletin öldürdüğü insanlar için devletleri kınayan paylaşımlarda bulundurlar. (Şimdi sen de ayrımcılık yapmıyor musun demeyin nerede olursa olsun devletlerin öldürdüğü her kişi benim için aynı değere sahip, devletler aynı oranda katil.) CHP’lilere ve MHP’lilere köpek vb. diyerek türcü söylemlerde bulundular. Hatta çeşitli fotomontajlar yaptılar. (Başı Kılıçdaroğlu gövdesi köpek) Enteresan bir şekilde adlarındaki AK Parti kısmı ağır basıyor LGBT içerikli paylaşımlardan çok AKP içerikli paylaşımlar var ve kullandıkları dil fazlasıyla erkek bir dil. (AKP hepsine kaydı, koyduk, adam olun, kralınız gelsin…) Homofobi boyutuna gelince “Şimdiki halimize bakıyorum, artık o kadar gizlenmiyoruz gururla eşcinsel olduğumuzu söyleyebiliyoruz ama yoldan sapıtıp kendini iyice kadın havasına sokanlar var. Bu kadar seviye ilerlemişken bunu değerlendiremememiz ve kendimizi kötü tanıtmamız çok kötü” Bu cümlenin geçtiği paylaşımı “HAKLI” yazarak paylaşmışlar.
AK LGBT evlilik hakkında ne düşünüyor? Şimdi evlilik konusu hali hazırda tartışmalı bir konu ama bir eşitlikten söz edeceksek evlilik hakkı verilmesi şart. İşte bu noktada AK LGBT; “Din, eşcinsel nikahı tanımaz. Ama devlet laiktir. Sonuçta nikah yapınca devlet bazında vergi indirimi ve başka hukuki avantajlar kazanırsın... Livata yapıyorsan hala günahtır ve zinadır. Çünkü livata yani ters ilişki sağlığa zararlıdır ve dinimiz de eşcinsel insanları korumak için bu yasağı koymuştur... Livata yapmadığı sürece eşcinsel insanlar sevgili olabilir, aynı evde de kalabilir... Önemli olan nefsine hakim olmak. Allah sevgiyi yasaklamaz” diyor. Şimdi bunu bilimsellikten uzak olmakla mı eleştireyim yoksa ayrımcı olmakla mı bilemedim o yüzden bunu yorumlamadan böylece bırakıyorum.
 
Sanırım en önemli boyutu Onur Yürüyüşü’ne katılım konusu. Bu konuda en başında da belirttiğim gibi LGBT birey LGBT bireydir hangi partili olursa olsun, hangi dinden olursa olsun onur yürüyüşüne katılım gösterebilir kimse de buna karışamaz. Fakat AKP bayraklarıyla gelmelerine sonuna kadar karşıyım. Bunun AKP’ye karşı oluşumla doğrudan alakası yok sadece o yürüyüşe siyasi bayraklarla ya da siyasi simgelerle katılmanın doğru olmadığını düşündüğüm için bunu söylüyorum.
 
Biraz da AKP’li olmayan LGBT’leri eleştireyim. AK LGBT’ler onur yürüyüşüne katılımını açıklar açıklamaz çok garip açıklamalar geldi çeşitli oluşumlardan. “En ibne biziz”, “Onlar ne zamandan beri LGBT” gibi ya da “Gelirlerse döve döve kovalarız” gibi garip açıklamalar geldi. Şimdi soruyorum size biz gezi eylemlerine saldıran AKP’lileri kınamıyor muyduk şimdi aynısını AKP’lilere mi yapacağız?
 
Neyse anacım bırakalım yaftaları da azcık LGBTleri konuşalım sağcı, solcu, Müslüman, Ateist bıdı bıdı LGBT’leri değil… 

Etiketler:
İstihdam