17/07/2013 | Yazar: Ömer Akpınar

Trayvon, Dora ve Sebahat’in ardından: Siyah güzeldir, esmer de öyle (reş xweşike). Trans da candır, bu böyle biline!

Ömer Akpınar | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Ömer Akpınar
Trayvon Martin, 17 yaşında Afro-Amerikan bir lise öğrencisiydi. Mahalle bekçisi George Zimmermann, elinde şekerlemeler ve buzlu çayla yürüyen Trayvon’ı “kuşkulu göründüğü” için öldürdü. Florida’daki “direnme kanunu” sebebiyle bekçi hiç ceza almadı.
 
Eğer bir siyahla yan yana yürürseniz dik dik bakışlara, “ay ne acayip” gülüşmelerine, parmakla göstermelere ve “la zenciye bak oğlum” gibi laflara maruz kalabilirsiniz. Eğer siyahsanız, girdiğiniz dükkânda hırsız muamelesi görebilir, dans ederken birdenbire “ya saçına dokunabilir miyim lütfen, çok değişik de” arsızlığıyla karşılaşabilirsiniz.
 
Suçlu kabul edilen, yadırganan, istenmeyen bir tek siyahlar değil. Daha geçen hafta Kuşadası’nda Dora adlı bir trans, kendi evinde bıçaklanarak öldürüldü. Dora’nın katili bulundu; ama gerçek bir ceza alır mı, yoksa sırtı sıvazlanıp indirimle kurtulur mu kimse bilmiyor. Kimse adalete güvenemiyor. Yargı, adalet duygumuzu o kadar incitti ki…
 
Dora için transfobi karşıtları, seks işçisi aktivistleri 8 ayrı şehirde eylem yaptılar. Ankara’daki eyleme BDP Milletvekili Sebahat Tuncel de katıldı. Tuncel’in resmini çekip Kaos GL’nin Facebook sayfasına yükledim ve yorumlar gelmeye başladı. “Bölücü” BDP’nin pinkwashing yapmasından asla tekrarlamak istemediğim küfürlere kadar… Tuncel bir Kürt olduğu için, bir kadın olduğu için…
 
Siyah feministlerin kadınlardan bahsedildiğinde akla sadece beyaz kadınların, siyahlardan bahsedildiğinde de akla sadece siyah erkeklerin gelmesini eleştirmesi gibi aklımıza ilk gelenlerle yüzleşmeye ihtiyacımız var. Varoluşu ayrıcalıklılar tarafından başlı başına bir tehdit olarak algılanan herkesin var olmaya ihtiyacı var.
 
Afrika tarihini sömürgecilikten başlatanlara, Afrika’yı işe yaramaz bir kıta sananlara Afrika kültürlerini göstermemiz gerek. Transları ucube yerine koyanlara, “ne dediğinin önemi yok, sadece trans olduğun için buradasın” muamelesi yapanlara herkesin az biraz trans olduğunu anlatmamız gerek. Etnik kıyafetlere “gundi” gözüyle bakanlara, Kürtçe’yi uydurulmuş eksik bir dil sananlara Dersim’i, Amed’i yaşatmamız gerek.
 
Çünkü;
 
Siyah güzeldir, esmer de öyle (reş xweşike). Trans da candır, bu böyle biline!    

Etiketler:
Nefret