21/01/2014 | Yazar: Ali Can

"Ne derler?" korkusu ile el ele tutuşamadılar, öpüşemediler, göz göze gelemediler.

Hep ayırdılar insanları. İlk önce, renklerin altında böldüler kadını ve erkeği. Hiç sormadan, başka bir renk seçme hakkı vermeden, maviyi erkeğe, pembeyi ise kadına yakıştırdılar.  Sonra, büyüdü insan. Erkeğin tam anlamı ile erkek olabilmesi için etinden et kopardılar. Erkek adam ağlamaz diye, lokum tıkadılar ağzına. Erkek adamın gözyaşlarının ağzı olsaydı eğer, anlam veremeden oraya da tıkarlardı lokum.  

Kızları hep erkeklerden uzak oynattılar. Günah öğretildi onlara. Erkekleri ise sürekli,  kızların yanına gönderdiler. Kızların bebekler ile oynaması öğretilirken, erkeklerin kızlar ile oynatılması öğretildi hep. Sonra, büyüdü insan. Kendi için zorunlu kılınan kurallardan sıyrılmak istedi. Erkekler, kızlar ile oynamaktan, kızlar ise çevrelerinde erkek görmekten sıkıldı. Farklı şeyler arama arzusuna girdi iki ayrı insan. Belli bir zamandan sonra, aradıkları arzuyu buldular. Buldukları zaman, arzularını benimsediler. Geçmişte, belli kurallar içinde hareket etmek zorunda kalan insan, zorunlu kurallarından sıyrıldı. Bir erkek bir erkeğe, bir kadın bir kadına gönül verdi. Toplum çıktı karşılarına. Kaş çatar gibi dikildi iki insanın karşısına. Saygısız, kişiliksiz, hasta vs. olarak ötekileştirdiler iki insanı. 
 
Oysa ötekileştirilenler topluma en fazla saygı duyan insanlardı. "Ne derler?" korkusu ile el ele tutuşamadılar, öpüşemediler, göz göze gelemediler. Topluma karşı en çok saygı  duyanlardı, ötekileştirilenler. Duygu ve düşüncelerini kimseye belli etmek istemeden yaşamak istedi diye, ölümü hak gördüler insana. Kimseye zarar vermeden, kimseyi rahatsız etmeden kendi olmak isterken öldürdüler insanı. İnsan, insanı öldürdü. Bir can, başka bir canı yöneliminden dolayı yok etti. Başkasını yok eden insan ile "sadece tanrı yaratır ve tanrı yok eder" algısını benimseyen kişiler aynı insanlar. Hepimiz insanız. Unutuyoruz.

Bazılarımız nefret uğruna bazılarımızı yok ediyor. Günahsa, bir insanı yok etmek de günah. Saygı duymuyorsak görmeyelim, göreceksek saygı duyalım. Dünya tek ve bizler aynı çatı altındayız. Çatısı yoksa bile dünyanın, öteki tarafa atlamak için merdiven de yok. Görme öldürme, gör ama yine öldürme. Günah...
 
#ahmetyıldızıunutma 

Etiketler:
İstihdam