09/03/2012 | Yazar: Murat Renay

Ne güzel bir cuma günüydü oysa ki. Sabah sabah okuduğumuz bir yazı sinirimizi zıplattı. Cumhuriyet gazetesi yazarı Bekir Coşkun ‘Biz Tecavüzcüler’ yazısında gazetecilere yakıştırılan çirkin sıfatları sayıp dökmüş, haklı olarak buna tepki göstermiş, en sona da ‘bize bir eşcinsel bir de pezo denmediği kaldı’ deyivermiş

Ne güzel bir cuma günüydü oysa ki. Sabah sabah okuduğumuz bir yazı sinirimizi zıplattı. Cumhuriyet gazetesi yazarı Bekir Coşkun “Biz Tecavüzcüler” yazısında gazetecilere yakıştırılan çirkin sıfatları sayıp dökmüş, haklı olarak buna tepki göstermiş, en sona da “bize bir eşcinsel bir de pezo denmediği kaldı” deyivermiş. Yani “Katil,Gaspçı,Terörist”ten bile daha fena bir şey eşcinsel olmak ona göre. Keşke gazeteci bile olmasa da en azından sadece onurlu bir eşcinsel olarak yaşayabilese insanlar şu hayatta.
 
Kabul etmek gerekir ki Bekir Coşkun yalnız değil ve “Bekir Coşkun kafası” diye bir şey var. Yabancı olduğumuz bir “kafa” değil aslında. Homofobik olduğunun farkında bile olmayan insanların kafası bu. Aklına gelecek en kötü suçlulara ait sıfatları sayıp dökerken en altına da rahatlıkla “bize bir eşcinsel bir de pezo denmediği kaldı” diyebilecek bir kafa bu. Nasıl bir nefret söylemi ürettiğinin, nasıl faşizan olduğunun, nasıl çağ dışı olduğunun farkında bile değil.
 
Yıl 2012 ve aydın diye geçinen yazarlar Türkiye’nin en köklü en prestijli gazetelerinde bu tip yazılar yazabiliyorlar. Bu düşünce özgürlüğü değil ki, resmen nefret söylemi, bağnaz bir insanlık ayıbı. İşin daha da kötüsü, Bekir Coşkun kafası taşıyanlar  bu satırların nasıl çirkin anlamlara geldiğini kolay kolay da anlayamayacaklar. “Ne var bunda, ibne bile demedim, eşcinsel dedim” diyecekler.
 
Eminim Bekir Coşkun aldığı bu olumsuz tepkileri de yarın köşesinde “birkaç cılız sesten gelen tepkiler” diye yazacaktır  Biz “birkaç cılız ses “değiliz. Eşcinseller vardır ve hepsi bu toplumun en az sizin kadar saygın olan bireyleridir sevgili Bekir Coşkun. Eşcinsellik sonradan alınan bir özellik değildir ve eşcinseller gaspçı veya tecavüzcü değillerdir, kimsenin de canına malına kast etmezler sevgili Bekir Coşkun. Anlayamadıysanız lütfen tane tane yeniden okuyun.
 
Cumhuriyet gazetesi yıllar önceki reklam kampanyasında“Tehlikenin Farkında Mısınız?” demişti. Meğer  “tehlike” derken Bekir Coşkun gibi zihniyetlerden bahsediyorlarmış.

Etiketler:
İstihdam