19/11/2021 | Yazar: Gözde Demirbilek

atanan ve/ya seçtiğiniz ad+ ile çağırmadıysam da devam edecek (dolayısıyla sizi anmaya devam edeceğim) bu yazı dizisinde var olduğunuzu, yeniden okumak istediğinizde hatırlamanız dileğimle.

teşekkür : manâ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

doktora gittim, filmimi çekti, sen aşıksın dedi

kitap önerdi, ilaç yazmadı, beni sana gönderdi

*

ruhumu sırrına bağışladım, al utandırma (yıldız tilbe)

yazgı = diz : gi (üstüme tıkla)

o.ax2+ : manâ

onlar : manâ

biz : manâ

ifşa : manâ  

"bedenimde aramda ne var?" yazı dizisinin ardından kendim için bir after yazısı yazmaya karar verdim. man için diziyi yeniden okurken, beni kullandığım için rahatsız etmeyen ama sesli okuduğumda rahatsız etmeye başlayan bir kısım buldum. 

o kısım da şuydu: "... kendimi nonbinary olarak tanımlıyorum." 

sesli okuduğumda kafamın içinde ister istemez "bu işler tanımlamayla olsaydı...", "peki... non-binary'yi tam olarak nasıl tanımlıyosun?" diyen birilerini duyuyorum. bu seslerin "hiç var olmamış : benim uydurmam olan" sesler olmadığını biliyorum. her şeyden önce, kendini aslında sürekli sorguyla (çünkü kendini kendine anlatmak 'işte sonra da böyle bitti' diyerek bitmiyor) büyütmüş biri olarak, bir yerde bu cümlelerin benzerlerinin başkalarına ve/ya bana sorulduğunu düşünmüş olabilirim. ve aslında bana inanılmadığını düşünmeyi uzun bir süre deneyimlemiş olmalıyım ki kendimi tanımladığım an, bunu yapabilmenin rahatlığından ziyade içimde daha da inanılmayacakmış hissiyle cebelleşiyorum. 

insanın kendi varlığına dair şüphe duyması, kendime dışarıdan bakmaya çalıştığımda, imkânsız olmalı gibi geliyor. şöyle düşünüyorum: kendime dair fikirlerim net olmasa bile, bu dünyada var olan (malzemesini görüp üstüne düşünen) biri olarak beni varlığımdan ne şüphe ettirebilir?

varlığımın kendini, var olmadığım iddia edilen bir coğrafyada bilfiil ifşa ederek "kanıtlamam" gerekmesi olabilir.

varlığımı tanımladığım yerin;

"en başında" reddedilerek

tüm yaşam deneyimimin,

beyaz bir tavan ışığının altında parçalara ayrılarak

neyi ne kadar olduğum, ne kadar olmadığım üstünden tartışıldığını görmek olabilir. 

yine de kendi anlamını aramak kıymetlidir.

çünkü doğduğumuz günden bu yana anlam bulabilmek için değer biriktiririz. 

manÂ

bu yazı dizisini "kaleme" almama 18 Kasım Dünya Felsefe Günü, 20 Kasım Çocuk Hakları Günü, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebep oldu.

beni; bu dizide ister bir overthinker, ister çocukluğunun peşinde biri, ister 26 yaşında non-binary bir trans, ister kadın+ okuyun. bir ihtimal olarak çıktığım yolda bu saydığım dörtlü ihtimalden tek dileğim; imkân olabilmek : "ibaret" görülmemek. 

ama görülmemek için önce görmek gerekir, 

bunun için de ister renkli olsun ister gönülden, 1 göz hep (vardır) 

önerim / deneyim aktarımım / tavsiyem: ne olursanız olun, okumaya devam edin.

oyun : hediye : ödül : X : tekzip : özeleştiri : özür 

kendimi bir kerede anlatamazsam bir daha hiç anlatamayacakmışım gibi hissettiren, hem atadığım hem seçtiğim aileme bir+ teşekkür:

: göz, pınar (ırmak 1), servet (müşerref ӟ), a.gökay.d, elif, sev***, ege, krutz-ok, chellchukloo, yasemin, gamze, aydan, henjelda, berna; emir, ezgi (b.ş.ç.e.b.y.s.b), melot., deniz gd/z, duymak, sorgu, s/e-i-a/nem, his, tuç, gizem, pembe hayat, defne, semih, umut x 3, gani gani, metin, oğulcan7, tanju tar'iz, kelimeler, R.A.P (more than words), gökkuşağı bayrağı, şeyler, dethpraxis, mary bean blige, p.s.can, s/i-u/mru çağla, şevval kılıçtankeskin, doaeşim, simkan, TUMBLR, şen dullarx, ben(s.a.v-a), lilith, av. efruz, naamah, lubunya, ömrümmm, chile minör, simay var, FANzin, esmi göko, özen, ?, ok-tay, forumlar, tanınma yoksa barış da yok, N-B, seçiN-ml, li(s)li, rabi, aylime, bobi, dobby datça, foça, safariş, aslı, eda, İLEF, kadın kadına öykü yarışması, traliçe, prenses ELA, ışılay, selda, affetmek, ays (ice), sen gl, kOray, myspace, hayriye, çevir/i, selma, halletmek, es, ya**aklar, anjelik, burçin, gülay-suna-halime ve fi, evre-n, efe, umut rojda, murat, al!, birhan keskin, oruç auroba, sevgi, oğuz atay, benan, kadın yazarlar, yakın ilişkiler, biricikseksüel ve asy'a

atanan ve/ya seçtiğiniz ad+ ile çağırmadıysam da devam edecek (dolayısıyla sizi anmaya devam edeceğim) bu yazı dizisinde var olduğunuzu, yeniden okumak istediğinizde hatırlamanız dileğimle. 

tesekkur-mana-1

kendinize kendiniz gibi bakarsınız umarım. yoksa okumak çok zor; ben okuyamadım biliyosunuz, oradan biliyorum. 

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

tesekkur-mana-2

şimdilik son soru: tadı neye benzer?

izlence :  yüksek topuklar aşkın* içinde aşk var (CINE5) 


Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler: yaşam
Telegram