12/08/2019 | Yazar: Tanju Tariz

Akademik olmuşlar ama halen Trans101 dersini geçememişler mi? LGBTİ+ yeterliği diye bir sınav yok tabi… Bunlar hep YÖK’ün yüzünden! YÖK kapatılsın, koli parkı yapılsın!

Ayol kızlar, çocukken erkekmişiz! Neden bana söylemiyorsunuz? Kız yoksa ben de mi erkektim? Çıkmadık candan umut kesilmez, belki kız kardeşlerimden birinden bir laço çıkartabilirim (!) Ay kız belki de ben bebekliğimin ilk 36 ayında erkektim. Kim bilebilir?

Sosyal medyada kızlar, iki üç tane trans meselesine aslında hiç de kafa yormayan cis feministe LGBTİ+ 101 eğitimi yapıyormuş. Akademik olmuşlar ama halen Trans101 dersini geçememişler mi? LGBTİ+ yeterliği diye bir sınav yok tabi… Bunlar hep YÖK’ün yüzünden! YÖK kapatılsın, koli parkı yapılsın!

Sonra dedim ki; bu ablalar bizim lubun dostu feministler değillerdir. Acaba bu konuşanlar hükümetin kadın örgütünden mi? Değillermiş. Keşke onlar olsaymış. Malum kendine feminist diyen bir iki akademisyenden bu cümleyi durmak; naşlamayan but similyayla koliye girmeye benziyor. Bir şeyler atfediyorsun ama sonuç hüsran!

Ben de bir iki tweet atayım bari dedim ama ayol twitter ne öyle? Similyayı hardallamak gibi bir şeymiş. Tweet atıyorlar, sonra “ben onu kast etmedim” diyorlar. Ayol anladım Trans101 dersini geçememişsiniz, alttan alıyorsunuz ama lubunya anneniz de mi olmadı sizin hiç? Lubunya anneleri öğretir: lavaş alıkmadan koliye girilmez, hardallayacağın zaman koli kesilmez, lavaş alıkamıyorsan da habbeni ona göre alıkırsın...

Bakın bunlar işte lubunyaların ayrıcalıkları. Kimse karışamaz! Eğer bir lubunya okul çağına gelene kadar ailesi tarafından fark edilmezse, okul döneminde de akran zorbalığına maruz kalmazsa, sonrasında işgüzar öğretmenleri tarafından aileye ispiyonlanmazsa, aileye ispiyonlandığında ailenin zulmüne, transfobik psikiyatrların gazabına uğramazsa, üniversiteye gitmeyi başarırsa ya da üniversiteye gidemese bile aileden kopup özgürleşebileceği bir şehre gidebilirse eğer lubunya sosyalleşmesine dahil olur. O zaman bunları öğrenir. Bunların hepsi lubunya ayrıcalığıdır!

Fotoğraf: Ateş Alpar, İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, 2019

Ay bu yeni kızları da anlamıyorum! Kızlar size eski kuşaklar “travesti terörü” diye bir şey öğretmediler mi? Bunlara tatlı tatlı cevap veriyorlar. Ama kızlarla da gururlanmadım değil. Ne güzel tatlı tatlı yanıtlar yazıyorlar.

Onların tatlı tatlı yanıtlarına yetiştirecek lafları olmayanlar; bir kızın attığı tweeti tüm kızlara mal ediyor. Ha, bütün o kızlar bizim kızlar zaten de şu lubunya hareketi bize yıllardır, artık içimizi bayacak hale gelene kadar şunu alıkır: LGBTİ+’lar toplumun her yerinden çıkarlar! Yani ablam doğal olarak bu tartışmada canınız sıkıldığında “ay biz bu konuda dersimize çalışmadık, akademik bir ortamda takılalım” diyerek sıyrılamazsınız! Bu hareketin en büyük zenginliği odur. Sosyal medyanın da güzelliği bu aslında.

Bu arada Yıldız’a sordum kız bu TERF ne, bunlar neden transfobik, kızlar bunların kolisini mi bozmuş diye. Genellikle Laçonya Çekiç yapar böyle şeyler. Bizim Ebru Meral kalitelidir yapmaz dedim. Yıldız da malum tatil modunda imiş, “seninle muhattap olamam” dedi.

Neyse sonunda Yıldız’ın yazısını okudum. TERF aslında ecnebi transfobiklerin feminizmi imiş. Türkiye’dekiler de biz TERF değiliz derken TERF olmuşlar. Ben anlamadım valla nasıl böyle oldular?

Gerçekten bu tartışmalarda translardan öğrenecek çok şey var. Ama bu TERF’çiler için uzağa gitmeye gerek yok. KADEM’e kadar gitseniz bile yeter diyeceğim ama Kaosjel sansürleyecek beni sonra.

Transfeminizme karşı çıkmak sadece feminizminizi hardallamanıza sebep olur!

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

İlgili haber ve yazılar:

“Transların zorunlu deneyimleri translara ayrıcalık ya da avantaj sağlamaz”

“Trans dışlayıcı feminizm ve heteropatriyarka öldürür, transfeminizm yaşatır!”

“Toplumsal cinsiyet gibi biyolojik cinsiyet de toplumsal bir kurgudur”

“Bizi ve çocuklarımızı dinlemenin vakti geldi”

Toplumun dışına itilenlerin bilgisi nasıl üretilir?

Çatışan Feminizmler mi?

Kaos GL: Trans kadınların “kadın olmadığı” yönündeki açıklamalar; kadın düşmanlığı ve transfobidir!

 


Etiketler:
İstihdam