21/05/2015 | Yazar: Ramazan Başar

Rihanna’nın 9/11 ve Ferguson olaylarına yer veren ve politik içeriğiyle dikkat çeken son klibinin olaylı şarkısı American Oxygen üzerine bir analiz

Ramazan Başar | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Ramazan Başar
Rihanna’nın 9/11 ve Ferguson olaylarına yer veren ve politik içeriğiyle dikkat çeken son klibin olaylı şarkısı American Oxygen’i sizler için elimden geldiğince analiz etmeye çalıştım.
 
Polisin Siyahilere karşı uyguladığı orantısız güç ve sonrasında başlayan "Ferguson" olayları ve protestolar, "11 Eylül" görüntüleri, "Occupy Wall Street", Martin Luther King ve Kennedy’in vurulması, mültecilerin yaşadığı sıkıntılar, devletin acımasızca şiddetinin hemen ardındaki sekanslar, Amerika’nın zaferi olarak algılanan; ’aya ayak basma’, ’spor, teknoloji ve sanayi’deki kalkınma!’ ve ’dünyanın kaymağını sömürme’ gibi bir takım şeyleri seçebildim ben, daha da vardır mutlaka. Tam bir tez-antitez sunuluşu ortaya koyuyor ve bu çelişki havasında tercihi her sıkıştığında ’seçim’ olarak gören halka bırakıyor.
Bir dünya starının at gözlükleri takıp, popüler kültürün ekmeğini yemek yerine bu olaylara dikkat çekmesi elbette ki kayda değerdir. "Amerika Rüyası" dedikleri "Nefes Almak İstiyoruz" demeye kadar varmış! Paranoya ve Şiddetin merkezini tek "bayrak" (bol bol gözümüze sokulan Amerika Bayrağı) ve diğer kutsiyet atfedilen nesneler!’ ile korku ve paranoya veyahut zafer aracına dönüştüğünü görüyoruz! İnce göndermeler var.
Rihanna’nın klipte, ’meme ucuna’ takılan arkadaşlar da olabilir bu da gösterge bilimine girer ve farazidir! 11 Eylül vakası ’Yeni Amerika Kabusu’ ile uyandı halk, aslında ’New American’ derken yeni olan herşeyin ne kadar da ’eski’ olduğunu hatırlatıyor! Buradan Yeni Türkiye ya da dünya düzenine de bir nevi selam çakıyor.
 
Klibi eleştirenler eğrisiyle doğrusuyla Türkiye’de meydana gelen Gezi İsyanı ve diğer olayları içerebilecek bir popüler kültür ’Starı’ kültü bulması gerekir!
 
Nefret duygusunu aşamayan ’Ortadoğu’, tahammül sabrını aşan ’Batı’ dünyası karşısında üretilen çarpık ilişki ve kapitalist düzenin varlığına daha ne kadar seyirci kalacağımızı zaman ise zaman gösterecek....  
 

    


Etiketler:
Nefret