05/08/2011 | Yazar: Zeynep Akkuş

LİSTAG üyeleri: Suçları, başka anne babaların yaptığı gibi evlatlarını cinsel yönelimleri nedeniyle hasta muamelesi yaparak doktor doktor gezdirmemeleri, sapık ve günahkar gözüyle bakarak kapının önüne koymamaları, ilkel töreleri bahane ederek öldürmemeleri.

Zeynep Akkuş | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Zeynep Akkuş

LİSTAG üyeleri: Suçları, başka anne babaların yaptığı gibi evlatlarını cinsel yönelimleri nedeniyle hasta muamelesi yaparak doktor doktor gezdirmemeleri, sapık ve günahkar gözüyle bakarak kapının önüne koymamaları, ilkel töreleri bahane ederek öldürmemeleri. Daha da affedilmez olan ise, bu tavırlarını dört duvar arasında, kendi çarpık dünyalarında(!) gizli tutmayıp örgütlenmeleri ve kendileri gibi başka ailelere ulaşarak yardımcı olmaya çalışmaları. Evlatlarının eşcinsel olduğunu öğrendiğinde “Keşke bize ölüm haberlerini getirseydiniz” diyen anne babaların yaşadığı iddia edilen bu topraklarda “aileye musallat olan bu sapkın grubun”(!) yaptığı, evet, gerçekten büyük bir “cüret”.

www.habervaktim.com, ‘‘Sapkınlar ‘Aile’ye Musallat Oldu’’ başlığıyla yayınladığı haberinde(*) her geçen gün giderek cüretini artıran sapkın grupların, şimdi de aile müessesine el attığını ileri sürüyor. (Aynı haber www.kadınhaberleri.com adlı bir sitede de yer alıyor(**) ve orada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ‘‘Bakan Fatma Şahinşcinsellik Propagandası yapıyorlar. Dikkat!’’ sözleriyle uyarılarak göreve davet ediliyor.) Haberde ‘‘çocuklarının sapık ilişkilerini normal gören bir anlayışı yaygınlaştırmaya çalışmak”la suçlanan LİSTAG üyelerinin Anadolu turları düzenleyerek eşcinsel çocukları olan ailelere, “aramıza katılın” çağrısında bulunduğu ve “başka aileleri de bu çarpıklığın içine çekmek amacıyla’’ düğmeye bastığı belirtiliyor. Komplo teorileri ve maddi hatalarla dolu metinden “Kaos GL bünyesinde oluşturulan yeni bir sivil toplum kuruluşu” olduğu iddia edilen ve “LGBTT Aileleri İstanbul” biçiminde açımlanan LİSTAG’ın çabalarının ve açıklamalarının Vakit cephesinde büyük rahatsızlık yarattığı anlaşılıyor. “Toplum tarafından yok sayılan, konuşulmayan, bilgisizlik yüzünden önyargılarla donanmış yavrularımız, bu ayrımcılığı bir başlarına yaşıyorlardı. Aileleri ve yakınları olarak görmezlikten geldiğimiz, bilgisizliğimizden ötürü yok saydığımız veya hiç haberimizin olmadığı cinsel kimliklerini öğrenmek hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Şimdi onlarla birlikte hayati bir mücadeleyi veriyoruz” şeklindeki sözlerin alıntılanarak ön plana çıkarıldığı haberde “örgüt”ün, tüm LGBTT örgütleri, kulüpleri, organizasyonları, ayrımcılıkla mücadele eden tüm sivil toplum kuruluşları ve dernekleri ile işbirliğine gideceğinin altı çiziliyor. (Bütün bunlarda nasıl bir yanlışlık olduğunu anlayan beri gelsin.) Grubun, ‘‘sapkın’’ ilişkiler içinde olan çevrelerden kendilerine ulaşan bilgiler doğrultusunda Anadolu’da çocuğu bu tür ilişkilere giren ailelere yönelik özel bir çalışma yürüttüğü ve ‘‘tarih boyunca lanetlenen, tıp bilimi tarafından da insan doğasına aykırı olduğu tescillenen çarpık ilişkileri normalleştirmek” için canla başla çalıştığı kaydediliyor.

Vakit gazetesi bunu ilk kez yapmıyor. Yer verdiği bu tür haberler beni her ne kadar öfkelendirse de şaşırtmıyor artık. Epey zaman alsa da ilk şoku, 12 Nisan 2010 tarihli “Denizde Gay Tayfa Rezaleti” başlıklı haberlerinde atlatmıştım. Aynı gazete ve Internet sitesinin 12 Nisan 2010 tarihindeki “Denizde Gay Tayfa Rezaleti” sürmanşetli haberinde, 2009 yılında Deniz Harp Okulu’nda birinci sınıfta okuyan iki erkek öğrencinin tuvalette “basıldığı”, olayın bütün okulda duyulmasının ardından komutanın durumuöğrencilerin ailelerine bildirdiği ve ailelerin de “Keşke bize onların ölüm haberini getirseydiniz” dediği iddiası yer alıyordu. Daha sonra bu öğrencilerin adları gazetenin Internet’teki uzantısı olan www.habervaktim.com’da açık açık yazılmış, aralarında geçen konuşmalar ses kaydı ve bant çözümlemesi biçiminde yayınlanmış ve Vakit bu haberiyle 2010 yılında oyların % 53.1′ini alarak medya dalında Hormonlu Domates ödülünü kazanmıştı.

Linç kültürünü bu ülkede en sık dillendiren, sürekli birilerini hedef gösteren yayın organlarının başında geliyor Vakit. Bu gazetenin kadrosu için söz konusu kişinin evlat olması bile bir şeyi değiştirmiyor. Toplumdaki her türlü bağnazlığa karşı gelip evlatlarının yanında duran aileler yadırganarak hedef gösterilirken, benzer bir durumda o çocukların ölüm haberini duymayı yeğleyenler baş tacı ediliyor, makbulmüş gibi sunuluyor. Bu durumda aklıma ister istemez şu soru geliyor: Yoksa Vakit’çiler için en iyi LGBTT evlat, ölü LGBTT evlat mı? Korkarım benim yazarken bile tüylerimi ürperten bu soruya içlerinden pek çoğu “evet” diyerek yanıt verecektir.

 

(*)   http://www.habervaktim.com/haber/195945/sapkinlar_aileye_musallat_oldu.html

(**) http://www.kadinhaberleri.com/index.php?content_view=24527&ctgr_id=17


Etiketler:
Nefret