08/06/2018 | Yazar: Tanju Tariz

​Malumunuz Vali bey Ankara’da el çi bi ti ti etkinliklerini yasakladı. Bence de iyi yaptı. Ayol ne öyle Birleşmiş İlletler gibi durmadan panel panel!

Merhabalar canlarım,

Sizi bu sayıda büyük madi annem Gözüm Abla gibi selamlamak istedim. Malum Gözüm Abla aramızdan ayrıldığından beri Kaos Jel ile süren miras davam sonuçlandı. Derginin mizah sayısını benim zorumla yapıyorlar. Doğal olarak dosya Keditörü de ben oldum. Keditör tahmin edebileceğiniz gibi “kalite” ve “editör” kelimelerinin birleşmesi ve zaman içinde lubunyaca ile cilveleşmesiyle ortaya çıkan bir kavram. Güzüm Abla’nın kızından ne eksiğim var dedim. Ben de bundan sonra gerçek adım Tanju Tar’iz’in yerine kolilerimle pardon okurlarımla horşey’de pardon kaosjel’de Gözüm Abla resmiyle ve mahlasıyla yazmaya devam edeceğim.

Malum uzun süredir kaosjel.orgi kapalı. Duyduğuma göre lucky mühürlemiş diyorlar. Zaten Madi Ali de ahlak’a düşmüş, laçonyayı bir hafta misafir etmişler. Kız yıllardır gacıvariyim bir kere bile düşmedim fırfır’a! Bu madi Ali’nin bir yüzü gülmedi. Tabii ka’lık bende kalsın dedim, geçmiş oldun diye aradım. Telefonu hoy! Neymiş numarasını değiştirmiş. Gittim çark parkına tuvalete en yeni yazılmış numarayı aradım. Bir değil ikinci aramamda ablama ulaştım. Geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Neymiş medeni ve siyasi haklar sözleşmesinin 25. maddesini paylaşmış. Kız Medeni kim? Siyasi kolin kim? Diyemedim. Malum ablam her yöne 4 saat hakkımı doldurduğu için kapatmak zorunda kaldım. Anladığım kadarıyla “orgi” yaparken yakalanmış.

Bu arada kaosjel yayında olsaydı yazacaktım. Malumunuz Vali bey Ankara’da el çi bi ti ti etkinliklerini yasakladı. Bence de iyi yaptı. Ayol ne öyle Birleşmiş İlletler gibi durmadan panel panel. Neyse kızlarım siz siz olun Madi Ali gibi yapmayın. Valilik yasağını ben avukatıma sordum, “Ablacım 3’lü yapabilirsiniz ama sakın 4’lü yapmayın” dedi. Yani kızlar gruba girmek için yakın iller, Yozgat, Çankırı, Çorum, Kırıkkale, Kırşehir’e gideceğiz. Yapacak bir şey yok.

Canlarım, malumunuz iki yılı aşkın bir süredir sizlere yazıyorum. Yazılarımın biliyorsunuz bir ana teması var. Ben kaliteli ve kişilikli laçoları severim. Pasif lubunyalar ise genel itibariyle basit ve ucuztur. Tabii ki arada ben ve kızlarım Ebru Meral, Yıldız Dar, Laçonya Çekiç, Leventella, Evren’i Bozuk gibi müstesna istisnalar da yok değil. Ama onların dışında kaliteli bir pasifle halen tanışmış değilim.

Kızım bir tanem Demhat’ım biliyorsunuz artık Stokolm’e taşındı. Onu çok özlüyorum, buradan ona sesleniyorum Demhat’ım kira borcun birikiyor. 3 aydır eve uğramıyorsun ama odanda bir adet kirli donun kalmış yıkamadım çöpe attım. Kiranı gönder. Bu ay elektrik çok geldi. Malum kış. Doğalgaz da çok geliyor. Sen kiranın iki katını gönder annem. Bak sen olduğun için faiz istemiyorum.

Kızlarım (sanırım aklı başında bir laço bu dergiyi okumaz diye onlarla seslenmiyorum), malumunuz bu sayının dosya konusu “güllüm”müş. Ayol dedim Kaosjel’e siz zaten güllüm gibisiniz. Hatta gacı gibiniz.

Benim gençliğimde, “gacı gibisin” iltifat gibi kullanırdık sonra sonra “gacı gibisin” gâylara (e ile yazmayın lütfen) madilik olsun diye denmeye başladı. Şimdi ise dilimize kürdan similya sürecekler neredeyse “gacı gibisin” dedin diye. Neymiş efendim “gibi” fazlaymış. Öyledir anam. Ben de çareyi buldum. Gacı+(plus)… Daha kimse buna bi şey demedi. Çünkü ilk kez burada yazıyorum.

Gullümü biz hem kendimize alıkırdık hem de karşımızdakine. Bilirdik ki karşımızdaki bizimle gülecek, hatta gülmekten hardallayacak! Atardık gullümümüzü. Madi kolimiz ise, karşımızdakini çok incitmeden hani benim Yıldır Tar’a attığım gibi biraz gerçek biraz nüktesi olan paylaşımlardır. Madi koliyi yiyen lubunyanın ilk kez similya yemiş kezban gibi canı yanmaz. Ablam, annem bi şeyi ikaz ediyor der. Kendine çeki düzen verirdi, sanki eskiden daha mutluyduk biz.

Lubunya gullümünün en stratejik adımlarından biri de (Laçonya Çekiç bak kız stratejiyi cümle içinde kullandım annem) karşımızdaki bağlamından, zaman ve uzaydan bağımsız bir boşluğa çekebilmektir. Gullüm hayat kurtarır. Gullüm lubunyanın kendisine tuttuğu aynadır. Gullüm felsefedir. Gullüm queerdir! Güllüm kolonidir!

Koloni demişken, Kaosjel’in sergisine gittiniz mi? Malum ilk yazımı da onların sergisi üzerine yazmıştım. Queer gelecek demişlerdi. Bir Norveçli laço geliyor sanmıştım. (buraya müdahale edildi, ben ecnebi bir laço yazmak istedim oysa ki. Bana ne Norveçli olup olmaması, İtalyan olsun, İspanyol olsun çamurdan olsun). Gelmedi anam gelmedi. Queer gelmedi. Bu sefer de koloni dediler. Aaa dedim or-gi var, kelime oyunu yapmışlar dedim. Yok anam hoy! Koli de yok. Orgi de yok!

Yazım doğası gereği kafanızı karıştırdı. Ancak “kafanızın karışması lazım ki dibi tutmasın” demiş laçolarımdan biri. Haklı mı ne? Ya da Angaralı lubunyaların Görkem annesinin dediği gibi “azıcık kafa karışıklığının kime ne zararı olabilir?”

Gullümün bir hedefinin olması lazım. Ben şahsım adına, laçolarla gullüm alıkmayı çok severim. Hem lubunyanın laçoya gullüm atması ile flört etmesi arasında çok ince bi çizgi vardır. Malumunuz laçoların devreleri yanmaya müsait olduğu için gullümün sonunda ya yatağa atarsınız ya da atar yaparsınız. Ayol sana şaka da yapılmıyor, ne kadar transfobiksin diye… Böylece gullüm hayat kurtardığı gibi krizi de yönetmenize ve krizleri kendiniz için fırsata çevirmenize fırsat verir. Ya da laço ile güllümle karışık flört ediyorsunuz enişteye yakalandınız? Hem gullümün yönünü değiştirip eniştenin bütün şüphelerini ortadan kaldırabilirsiniz. Lubunya candır, gullüm canan!

Gullümünüz bol olsun! Ama tek başına gullüm minço doyurmuyor! Kolisiz de kalmayın kızlarım ama eniştenizden de uzak durun!

Canlarım (travesti kocaları, laçolar, laçonyalar, biseksüel erkekler, A+oral’lar, sevişirim ama A’yım’lar, a ağırlıklı ap’ler, sınır tanımayanlar) bana tanjutariz@gmail.com  adresinden ve facemden ulaşabilirsiniz eğer Yıldız Dar izin verirse!

*Bu yazı Kaos GL Dergi’nin 159. sayısı “Mizah” dosyasında yayınlandı.

Kaos GL Dergi'yi online okuyabilirsiniz

Dergiye; online aboneler dergi websitesinden ulaşabilir. Basılı halini edinmek isteyenler kitapçılardan yeni sayıyı satın alabilirler. Dergiyi internetten satın almak için ise Notabene yayınları ile iletişime geçebilirsiniz. 

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
İstihdam