20/01/2016 | Yazar: Cihan Dağ

Bir mikroskop, bir teleskop, bir roman, bir şiir, bir şarkı, bir ağaç ile ülke yönetilir sanıyorlar. Oysa ülke müsveddeler ile yönetilir, unutuyorlar!

Vatan hainleri her gün, her yerde baş gösteriyor. Eziyoruz başlarını. Teker teker, yüzer yüzer…

Susturuyoruz, kovuyoruz, tutukluyoruz, sürüyoruz, öldürüyoruz.

Hainler her yerde. Bu nasıl bir bela, bu nasıl bir lanet?

Üniversitede hoca, sınıfta öğrenci, sokakta müzisyen, sahnede oyuncu, savaş bölgesinde haberci…

Devlet dairelerinde memurların elleriyle mühürleniyor hainlik. Hainlerin elleri tedavi ediyor yurdum insanını.

Yazar ve şairlerin kaleminden hainlik akıyor. Bu hainlik nasıl bir şey? Her cümle de adı geçiyor…

İstanbul’da Dimdink duruyor vurduğumuz halde hainler. Diyarbakır’da vurdukça çoğalıyor, dört ayaklı oluyorlar… Bir tanesi ölüyor binlercesi sokağa dökülüyor.

Saklanıyorlar, senin benim gibiler. Bize çok benziyorlar. Evlerimizde, iş yerlerimizde, mahallelerimizdeler. Her yere sızmışlar.

Hainlerin ruhları bile dolaşıyor üstümüzde. Okuduğumuz romanlarda, izleyip güldüğümüz filmlerde gizlice bizi kendilerine yaklaştırıyorlar. Bu muhalefet boşluğunda kara bir delik gibiler.

Korkunç renklere boyuyorlar merdivenleri.  Baldır bacak açık, şişmiş karınlarla dolaşıyorlar. Hainler çoğalıyorlar…

                                                                Foto: BBC

Yumurta atıyorlar bu vatanın yetiştirdiği değerli insanlara. Öyle kolay kaymakam, vali olunmuyor bu memlekette. Sonuçta akademisyen olunmaz, akademisyen doğulur.

Nasıl da hain hain bakıyorlar bize. Yuh diyorum, yuhalatıyorum ama ne çare… İlle de haksızsın diyorlar.

Hainler sınırlardan geçiyorlar, kıyılara vuruyorlar. Trafik ışıklarında duran arabalardan ekmek istiyorlar utanmadan. Evet, onlar da hain. Başka bir ülkenin hainleri gelip burada da hainlik yapıyorlar.

Derelerin, yaylaların, ormanların başını tutmuşlar. Yol diyoruz ‘dur’ diyorlar, HES diyoruz ‘kes’ diyorlar! İstemiyorlar büyüsün bu ülke. Kocaman olsun istemiyorlar. Zenginliğine zenginlik katmasına izin vermiyorlar gariban zenginlerin.

Hainler işte!

Her işe taş koyuyorlar. Memleket düşmanı bunlar! Bir mikroskop, bir teleskop, bir roman, bir şiir, bir şarkı, bir ağaç ile ülke yönetilir sanıyorlar. Oysa ülke müsveddeler ile yönetilir, unutuyorlar!


Etiketler:
İstihdam