08/11/2021 | Yazar: Kaos GL

17 Mayıs Derneği, 10-11 Kasım tarihlerinde çevrimiçi ortamda Avukat Eğitimi düzenliyor.

17 Mayıs Derneği’nden Avukat Eğitimi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Derneği 10-11 Kasım tarihlerinde çevrimiçi ortamda Avukatlara Yönelik Eğitimlerin ikincisini gerçekleştirecek. Her iki gün de saat 19:00’da başlayacak eğitim içeriği, derneğin savunuculuk programı kapsamında faaliyet yürüttüğü başlıklar üzerinden belirlendi:

“Bu kapsamda ilk olarak  LGBTİ+ temel kavramlardan bahsedilecektir. LGBTİ+lar üzerine yanlış bilinenlerden yola çıkarak, nelere dikkat etmemiz gerektiğine, kavramları nasıl kullanmamız gerektiğine ve bu kavramların nereden çıktığına değinilecek. 

HIV çalışmalarını yalnızca sağlık hakkı özelinde ele almadan, eşit haklara dair söz üreten ve öznelerin katılımıyla güçlendirilmesi gereken bir alan olarak yaklaşmaktadır. Öncelikle HIV alanına dair temel kavramların ne olduğu ile başlayacak olan eğitimde, yanlış bilinen kavramlar ile birlikte doğru terminolojiden bahsedilecek, sağlığa erişim, çalışma hayatı ve toplumda HIV ile yaşayanların sorunlarına değinilecek ve nasıl bir aktivizm yürütmek gerektiğinden bahsedilecektir. İkinci gün ise HIV ve Hukuk başlığı altında HIV’in yasal mevzuatta nasıl yer bulduğundan bahsedilecektir. 

İnterseks çalışmaları, interseks hareketinin kendi gündemi doğrultusunda kolaylaştırıcı olmayı hedeflemektedir. Eğitim içeriğinde, avukatların interseks çalışmaları kapsamında kavramlara dair bilgilendirme yapılacak ve interseks haklarından bahsedilecektir. İkinci gün ise, Türkiye’deki mevzuatta intersekslerin yerinden ve dünyadaki iyi örneklerden bahsedilecektir. 

Yaşlılık çalışmalarına yaşlanma ve yalnız kalma korkusunu yenmek amacıyla başlanmıştır. Buradan yola çıkarak eğitimde, yaşlı LGBTİ+’ların sorunları ve ihtiyaçları üzerine yaşlılık çalışmalarının nasıl şekil aldığı anlatılacaktır. İkinci gün ise, Türkiye’deki mevzuat ve dünyadan iyi örneklerden bahsedilecektir.”

Etkinlik programı şöyle:

1. Gün - 10 Kasım 19:00

LGBTİ+ Temel Kavramlar – Anjelik Kelavgil 

HIV Temel Kavramlar, Sağlığa Erişim ve Toplumdaki HIV Algısı – Defne Güzel 

İntersekslere Dair Doğru Tanımlar ve İnterseks Hakları – Yasemin Bahar 

Yaşlı LGBTİ+’lar Türkiye’deki Mevzuat ve Dünyadan iyi Örnekler – Yasemin Öz 

2. Gün - 11 Kasım 19:00

HIV ve Hukuk – Enes Salar 

Türkiye’de İntersekslerin Durumu ve Dünyadan İyi Örnekler – Belgin Günay 

Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+’lar, Yaşlılık Çalışmaları – Özge Gökpınar

17 Mayıs'ın Avukat Eğitimi'ne katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları
İstihdam