15/03/2022 | Yazar: Kaos GL

17 Mayıs Derneği, seks işçiliği alanında çalışan avukatlarla, Kardelen Yılmaz moderasyonunda bir araya geldi.

17 Mayıs Derneği seks işçiliği alanında çalışan avukatlarla bir araya geldi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Haber: 17 Mayıs Derneği

17 Mayıs Derneği, 1 Mart günü derneğin avukatı Kardelen Yılmaz'ın moderasyonunda seks işçiliği alanında çalışan avukatlarla koordinasyon toplantısı düzenledi.

LGBTİ+ alanıyla kesişen alanlarda avukatlarla bir araya gelmek amacıyla gerçekleştirilen toplantıda önce Av. Evrim Demirtaş, seks işçiliği alanında son dönemlerde yaşanılan sorunlar ve ihtiyaçlar üzerine aktarım yaptı. Seks işçiliği alanında atılan adımlara ilişkin dünyadan örneklere yer verdi.

Neler konuşuldu?

Türk Ceza Kanunu’ndaki düzenlemede suç olmasa da seks işçiliğinin suç olarak görülmesine değinildi. Türk Ceza Kanunu’ndaki fuhuş, müstehcenlik ve hayasızca hareketler suçlarından sürekli olarak seks işçilerinin kriminalize edildiği belirtildi. 

Kabahatler kanunundan idari yaptırım uygulanan seks işçilerine, pandemi döneminde de farklı pandemi tedbirleri kapsamında yine idari yaptırım uygulandığının altı çizildi. 

Seks işçilerinin hukuki yolları tüketmeye dair inançlarının az olmasından kaynaklı yargılaması devam eden dosyalara erişmekte zorluk yaşandığı ve alana dair hukuki süreçlerin ve gelişmelerin ilerletilemediğine ilişkin sorunlar üzerine konuşuldu. 

Seks işçiliği mücadelesine dair politikanın belirsizliği, seks işçiliği alanının yalnızlaştırılması gibi nedenlerle seks işçiliği alanına ilişkin hukuki adım atmaya dair neler yapılabilir üzerine konuşuldu. Daha fazla sivil toplum örgütünün seks işçiliğini ve özneleri gündem etmesi gerektiği belirtildi. Seks işçiliği alanına dair yön verici bir politikanın olması gerektiğinin altı çizildi. Bu politikanın belirlenmesinde seks işçilerinin sözünün olması gerektiği ve seks işçileri ile daha çok bir araya gelmek gerektiği konuşuldu. Seks işçiliği alanının daha güçlü bir örgütlenmeye ihtiyacı olduğu ve bu örgütlenmenin, seks işçiliği alanında savunculuğu sürdürebilmek için hukukçulara yol haritası çıkarabileceği konuşuldu.


Etiketler: insan hakları
İstihdam