17/05/2018 | Yazar: Kaos GL

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün’ü hazırladığı illüstrasyonlarla kutladı.

“17 Mayıs eşit haklar için mücadelede bir kazanım” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün’ü hazırladığı illüstrasyonlarla kutladı. İnsan Hakları Derneği (İHD) de yasaklara dikkat çeken tweet'ler attı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün’ü hazırladığı illüstrasyonlarla kutladı.

Af Örgütü, sosyal medya hesaplarından paylaştığı LGBTİ hakları temalı illüstrasyonlarda bir arada, mutlu çiftler temsil ediliyor.

Af Örgütü görselleri, 17 Mayıs 1990 yılında Dünya Sağlık Örgütü'nün eşcinselliğin ruhsal bir bozukluk olmadığı kararını aldı ve bu kavramı hastalık sınıflandırmalarından çıkardığını vurgulayarak,

“O tarihten bu yana 17 Mayıs ‘Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün’, eşit haklar için mücadelede bir kazanım olarak kutlanmaktadır ! Kutlu olsun ! #IDAHOT” ifadesiyle paylaştı.

Öte yandan İnsan Hakları Derneği (İHD) ise "LGBTİ hakları insan haklarıdır" diyerek 17 Mayıs'ı kutladı, yasaklara dikkat çekti: "Bu yasaklamalar siyasal iktidarın zihniyet dünyasını açığa çıkaran sembolik öneme sahiptir."

 


Etiketler: insan hakları
Nefret