02/08/2021 | Yazar: Anjelik Kelavgil

Psikolojik Destek Ağı’nın 3. sürekli eğitimi “Güvenli Cinsellik & Değerler ve Danışana Yansıyanlar” başlığıyla yapıldı.

17 Mayıs psikolojik destek ağı eğitimleri devam ediyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Derneği’nin Psikolojik Destek Ağı’nın 3. sürekli eğitimi “Güvenli Cinsellik & Değerler ve Danışana Yansıyanlar” başlığıyla 26 Temmuz’da yapıldı. TAPV'den Nurşen Kanbur ve Zeynep Kayacan’ın eğitmen olarak yer aldığı etkinliğin ilk oturumunda güvenli cinselliğin ne olduğu ve neleri içerebileceği üzerine konuşuldu. Bu noktada onayın varlığı, açık iletişimin oluşu, davranışların sorumluluğunu alabilmek gibi ilişkisel ögeler de vurgulandı.

Gebelikten ve cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlardan korunmak istendiğinde yapılabilecekler detaylı bir şekilde anlatıldı. Kullanılabilecek yöntemlere yalnızca partnerler arası ilişki açısından değil kişilerin tek başlarına yaşadıkları cinsellikleri de dahil edilerek anlatıldı. Cinsel oyuncakların bakımı ve kullanımında sağlık açısından dikkat edilecek noktalar belirtildi.

İkinci oturumda cinselliğe dair düşünce ve tutumlarımız reflektif bir şekilde incelendi. Çeşitli cinsel davranışların ne derece kabul edilebilir olduğu üzerine interaktif bir şekilde tartışıldı. Cinsellikte çoğu şeyin birileri için kabul edilebilir olabileceği konuşuldu. Bununla birlikte her cinsel davranışın kabul edilebilir olamayabileceği, bununla birlikte özellikle ilişkisel düzlemde kabul edilebilir davranışların zaman içerisinde değişebileceği belirtildi.

Cinselliğe seks pozitif bir yerden yaklaşırken kişilerin sınırlarına önem göstermenin önemi vurgulandı. Cinsel özgürlüğün cinselliğin varlığı ve olmayışını birlikte barındırabileceği hatırlatıldı.


Etiketler: insan hakları, sağlık
İstihdam