19/10/2021 | Yazar: Kaos GL

17 Mayıs Derneği, 16 - 17 Ekim tarihlerinde Şiddetsiz Örgütlenme Atölyesi gerçekleştirdi.

17 Mayıs, Şiddetsiz Örgütlenme Atölyesi’ni tamamladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Derneği, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği desteği ve Şiddetsizlik Merkezi’nin katkıları ile hayata geçirdiği Şiddetsizlik Projesi’nin “Şiddetsiz Örgütleme” temalı dördüncü ve son atölyesi, 16 - 17 Ekim günlerinde, 17 Mayıs Derneği yönetim kurulu, üye, gönüllü ve çalışanlarına dönük gerçekleştirildi.

Şiddet ve şiddetsizlik kavramlarının yeniden ele alınması ve hatırlanması ile başlayan atölye; “Şiddetsiz örgütlenme nedir?” sorusuna cevap arayarak devam etti. Natalya Timoshkina’nın teorisi üzerinden örgütün dört boyutuna odaklanılan atölyede, örgütün bu dört boyutu ve şiddetsizliğin ilişkisinin irdelenmesiyle sürdü.

Şiddetsizlik perspektifinden güç kavramına eğilinen atölyede örgüt içerisindeki iktidar, güç ve otorite kavramları tartışılarak bu kavramlara şiddetsizlik perspektifinden yaklaşılarak örgütlere ve örgütlenmeye olası etkileri ele alındı.

Örgütsel değişim ve şiddetsiz bir örgüte ulaşmak için atılacak adımlara odaklanan atölye devamında şiddetsiz bir örgüte ve örgütlenmeye giderken nasıl stratejiler belirlenebileceğine işaret etti. 

Son olarak 17 Mayıs Derneği’nin ihtiyaçları doğrultusunda örgütsel değişime ulaşmanın yol ve yöntemlerine odaklanılarak bir yol haritası kolektif bir biçimde oluşturuldu.


Etiketler: çalışma hayatı
İstihdam