08/04/2022 | Yazar: Kaos GL

17 Mayıs Derneği’nin yayımladığı “Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+’ların Sağlık Hakkına Erişimi” bilgi notunda sosyal hizmet uzmanları ve sağlık çalışanlarının sorumlulukları hatırlatılıyor.

   17 Mayıs’tan “Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+’ların Sağlık Hakkına Erişimi” bilgi notu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Derneği, sosyal hizmet uzmanları ve sağlık çalışanlarına yönelik “Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+’ların Sağlık Hakkına Erişimi” bilgi notunu yayımladı.

Derneğiin, “Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+'ların Sağlık Hakkına ve Sosyal Hizmetlere Erişiminde Güçlendirilmesi ve İçeriden İzleme Yapılarak Hizmetlerle Sosyal Kabul Sağlanması" projesi kapsamında yayımladığı bilgi notunu Doktor Müge Yetener hazırladı.

Bilgi notundaki başlıklar şöyle:

Yaşlı LGBTİ+’ların sağlığa erişimi konusundaki zorluklar ve engeller, Azınlık stresi, Sağlık kurumlarında eşitsizlikler ve sağlık çalışanlarının sorumluluğu, Etik ilkeler doğrultusunda hekim sorumluluğu, Etik ilkeler doğrultusunda sağlık çalışanlarının sorumluluğu, HIV ile yaşlanma, Sosyal izolasyon, Transların sağlık durumu, Yaşlı istismarı,  Dünya Tabipler Birliği’nin yaşlı istismarı üzerine Hong Kong bildirisi, Mahremiyet hakkı, Özerkliğe saygı, Onurla yaşlanmak.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 


Etiketler: insan hakları, sosyal hizmet, sağlık, sağlık hakkı, yaşlılık
İstihdam