24/01/2022 | Yazar: Kaos GL

“20 Kasım Platformu olarak tüm saldırılara, yok saymaya, hedef göstermeye karşı burada olduğumuzu ve ateşimize su olmayan herkesi yakacağımızı haykırıyoruz! “

20 Kasım Platformu kuruldu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nden hareketle 20 Kasım Platformu kuruldu.

1998 yılının 20 Kasım’ında siyah trans kadın Rita Hester'in ABD Boston'da kendi evinde öldürülmesinin ardından her yıl düzenlenen anmanın ismiyle harekete geçen Platform, transfobiye, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik ayrımcılığa karşı mücadeleye çağırıyor.

“Travestiyiz alışın, çünkü gitmiyoruz”

20 Kasım Platformu’nun kuruluş açıklaması şöyle:

“Bizler biliyoruz ki Hande Kader’in, Onur Kayır’ın, Efe Özyavuz’un, Hande Buse Şeker’in, Eylül Cansın’ın, Günay Özyıldız’ın, Dora Özer’in, Didem Akay’ın, katilleri aynıdır. Bu katiller transfobik devlettir, bizi hedef gösteren siyasetçilerdir, yandaş medyadır ve kolluk kuvvetleridir” diyor ve

“Selam lubunya, biz 20 Kasım Platformu’yuz. 12. cumhurbaşkanının yok saydığı, kriminalize ettiği queerlerden bazılarıyız. 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nden alıyoruz adımızı; 20 Kasım günü 1998'de siyah trans kadın Rita Hester'in ABD Boston'da kendi evinde göğsüne aldığı 20 bıçak darbesiyle katledilmesinden 1 yıl sonra trans aktivist Gwendolyn Ann Smith'in ‘Remembering Our Dead’ (Ölülerimizi Anmak) isimli web projesini başlatması ile ortaya çıktı.

“O gün bugündür dünyanın farklı ülkelerinde, farklı topraklarında, farklı dillerde gerek acımızı gerek isyanımızı yükselten lubunyalarız. Bizler biliyoruz ki Hande Kader’in, Onur Kayır’ın, Efe Özyavuz’un, Hande Buse Şeker’in, Eylül Cansın’ın, Günay Özyıldız’ın, Dora Özer’in, Didem Akay’ın, katilleri aynıdır. Bu katiller transfobik devlettir, bizi hedef gösteren siyasetçilerdir, yandaş medyadır ve kolluk kuvvetleridir. Bayram Sokak’ta çalışan trans seks işçilerinin, 16 yıldır aşamadığımız Eryaman-Esat davasının, yine aynı mahallelere yapılan saldırılar esnasında katledilen Dilek İnce’nin, Ülker Sokak’tan sürülen transların, düzenli olarak hedef gösterilen Kürt trans+ların, katliamcı politikalar sonucu katledilen lgbti+’ların, intihara sürüklenen trans erkeklerin, trans kadınların ve nonbinary transların öfkesini kuşanarak geliyoruz.

“İzmir’de son üç ayda bilinen tam 2 tane transfobik nefret cinayeti, 3 trans kadın arkadaşımızın da ağır yaralandığı birbiriyle bağlantılı saldırılar gerçekleşti. 20 Kasım Platformu olarak tüm bu saldırılara, yok saymaya, hedef göstermeye karşı burada olduğumuzu ve ateşimize su olmayan herkesi yakacağımızı haykırıyoruz!

“Travestiyiz alışın, çünkü gitmiyoruz gitmek gibi de bir niyetimiz yok. Biz kalacağız çünkü biz vardık, varız ve var olacağız. 20 Kasım Platformu olarak Reta Hester'in, Hande Kader’in, Efe Özyavuz’un, Onur Kayır’ın, Berrak Yılmaz’ın, Azra Has’ın ve katledilen bütün trans+'ların hesabını sormaya, transfobiye, orospufobiye,  homofobiye, bifobiye, +fobiye ve lgbtiq+fobiye, karşı mücadele edeceğimizi buradan bildiriyoruz.”


Etiketler: insan hakları
nefret