14/02/2022 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL, senelik LGBTİ+’ların insan hakları raporunu 23 Şubat Çarşamba saat 15.00’de kamuoyuyla paylaşacak. Kayıt yaptırmayı unutmayın!

2021 LGBTİ+’ların insan hakları raporu 23 Şubat’ta açıklanıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Her sene medya izlemesi yoluyla erişilen haberlere, danışmanlıklar, doğrudan kurulan iletişim veya sivil toplum aracılığıyla edindiği bilgileri ekleyerek Türkiyeli LGBTİ+’ların uğradığı hak ihlallerinin haritasını çıkaran Kaos GL; insan hakları raporunu yayınlayarak LGBTİ+ haklarının Türkiye’deki durumunu kamuoyuyla paylaşıyor.

Araştırmanın 2021 sonuçları 23 Şubat Çarşamba saat 15.00’de kamuoyu ile paylaşılacak. Dernek; basın mensuplarını, hak savunucularını ve tüm kamuoyunu ortaya çıkan sonuçları çevrimiçi bir toplantıda beraber değerlendirmeye çağırıyor:

“Üst düzey devlet yöneticileri ile seçilmiş/atanmış siyasetçiler tarafından yoğun bir nefret kampanyası ile başlayan 2021 yılında, önceki senelerde kayda geçen hak ihlallerinin yanına yeni tür ihlalleri eklenirken, var olan ihlallerin LGBTİ+’larda yarattığı tahribatsa arttı. 2021 yılında LGBTİ+’lar, gerek tek tek gerekse de örgütleri üzerinden devletin güvenlik güçleri başta olmak üzere bütün kurumlarıyla temel haklarına yapılan sistematik saldırılara muhatap oldu. Parlamentonun hak alanını genişletmek bir yana insan haklarına ilişkin güvenceleri azaltarak veya zayıflatarak attığı adımlar, içinden geçilen dönemde LGBTİ+’ların insan hakları krizini daha da derinleştirdi. LGBTİ+’ların toplu hak kullanımlarının güç kullanılarak bastırıldığı bu yıl aynı zamanda tekil vakalarda da çok sayıda hak ihlali açığa çıktı. 2021 yılında LGBTİ+’ların insan haklarına dair araştırmamızın sonuçlarını paylaşacağımız çevrimiçi toplantıya herkesi bekliyoruz.”

Toplantıya kayıt yaptırmak için tıklayın.


Etiketler: insan hakları
İstihdam