25/06/2023 | Yazar: Kaos GL

Polisin Taksim’i kapatması lubunyaları engelleyemedi. 21. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, coşkuyla Şişli’de gerçekleşti.

21. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü: Biz gitmeyeceğiz, siz alışacaksınız! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Mertcan Bükülmez

Polis sabahtan, geçtiğimiz hafta 9. Trans Onur Yürüyüşü’nde yaptığı gibi Taksim’e giriş ve çıkışları bugün de tamamen kapattı. 21. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, gün boyu Mecidiyeköy’e kadar süren polis ablukasına rağmen bugün Şişli’de gerçekleşti.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, bu sene Nişantaşı’nda buluşarak basın açıklamasını okuduktan sonra 21. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü sokaklara yaydı. Lubunyalar, polis ne olduğunu anlayana kadar Beşiktaş'a yürüdü.

Polis, yürüyüş komitesinden gelen çağrı üzerine dağılan LGBTİ+ hak savunucularını gözaltına aldı, yürüyüşü takip eden basın emekçilerini ablukaya aldı. Kafelerde oturanlara da saldıran polis, üzerinde gökkuşağı olan herkesi gözaltına aldı.

21-istanbul-lgbti-onur-yuruyusu-biz-gitmeyecegiz-siz-alisacaksiniz-1

Hızını alamayan polis, gösterdiği şiddete tepkisini gösteren çevre esnafına da gözaltıyla tehdit etti.

Yürüyüş için bir araya gelen ve hiçbir resmi yasak kararı olmamasına rağmen, tamamıyla hukuksuzca gözaltına alınan kişi sayısı 60’a ulaştı.

Yürüyüşe Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekilleri Özgül Saki ve Kezban Konukçu da katıldı.

“Lubunyalarla baş edemezsiniz!”

21. İstanbul Onur Yürüyüşü basın açıklaması şöyle:

Bu yıl DÖNÜYORUZ temasıyla bizleri uzaklaştırmaya çalıştığınız alanlarımızdayız. Çay içme etkinliklerimizi dahi yasaklayanların unuttuğu bir şey var ki; hep buradaydık, bir sabah Haliç köprüsünde, bir gece Boğaz köprüsünde, ansızın Harbiye’de.

Devlet ve devletin kolluk kuvvetleri tarafından işkenceye maruz bırakılan lubunyaların öfkesini kuşandık, öfkemizin sizi yakacağını bildiriyoruz. Biz alanlarımızdan gitmeyeceğiz, siz bize alışacaksınız.

Bugün bütün yasaklarınıza rağmen ve size inat buradayız.

Mücadelemizin tek bir yürüyüşe, tek bir haftaya sığmayacağını bildiriyor, her yürüyüşümüzün onur yürüyüşü olduğunu yüksek sesle haykırıyoruz.

Türkiye, Kürdistan ve Suriye’yi etkileyen 6 Şubat’taki depremde gördük ki lubunyalar afet alanlarında dahi devlet eliyle yalnızlaştırılmaya çalışılıyor. Faşist ideolojilerinizle derinleştirmeye çalıştığınız ırkçılığı, homofobi ve transfobiyi, korku politikalarıyla biz LGBTİ+’ları alanlardan uzaklaştırma çabalarınızı tanımıyoruz. Rant siyasetinizle talan etmeye çalıştığınız alanlarımıza dönüyoruz. Türkiye ve Kürdistan’daki nefret siyasetinize karşı her nefesimizde tekrar haykırıyoruz: dönüyoruz, buradayız, gitmiyoruz.

Seçim sonrası gördük ki, balkon konuşmasında yine ilk bizler hedef gösterildik. Yürütülen bu nefret ve inkar siyasetini kabul etmiyoruz. Bütün yasaklamalara, kriminalize etmelere, baskılara, sindirme politikalarına rağmen bizler herkes için, insanca bir yaşamı savunmaya, demokratik yaşamda ısrarcı olmaya devam edeceğiz. Bu ısrarı kendi geleneğimizden aldığımız kadar her hafta ters kelepçeyle Galatasaray Meydanı’nda gözaltına alınan Cumartesi Anneleri’nden, Ülker sokak direnişinden alıyoruz.

LGBTİ+’lara, Kürtlere, kadınlara, mültecilere, orospulara, işçilere karşı iktidar tarafından yürütülen sistematik saldırılarla beraber; Cumhur ittifakı tarafından hayatlarımız kriminalize ediliyor. Bir gecede İstanbul sözleşmesinden çıkanlara, bizleri kriminalize edenlere söylüyoruz; Size asla boyun eğmeyeceğiz!

Yaşamlarımızdan, varoluşlarımızdan vazgeçmeyeceğiz!

Devletin en üst kademesinden en alt kademesine kadar bizi hedef gösterdiniz. Ama bugün de BURADAYIZ. Bizimle baş edemediniz, edemeyeceksiniz. LUBUNYALARLA BAŞ EDEMEZSİNİZ!”


Etiketler: insan hakları, yaşam, nefret suçları, kent hakkı, siyaset, onur yürüyüşü
İstihdam