12/04/2021 | Yazar: Kaos GL

23 kadın yazarın pavyon öykülerinden oluşan “Şehir Söner Bir Yanarız” yayınlandı. Sanatçı Seyhan Arman’ın da “Mest-Seller” öyküsünün yer aldığı kitap satışta.

23 kadından pavyon öyküleri: Şehir Söner Biz Yanarız Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Süreyya Köle’nin derlediği “Şehir Söner Biz Yanarız” kitabı h2o kitap etiketiyle raflarda. Kitapta 23 kadın yazarın yazdığı öyküler ve İzmirli Burcu ile röportaj yer alıyor.

Kitapta öyküleri yer ala yazarlar şöyle:

Zeynep Aliye, Kevser Ruhi, Fulya Bayraktar, Tuba Aksu, Zerrin Saral, Şirvan Erciyes, Dursaliye Şahan, Gül Parlak, Ayşe Nilay Özkan, Ayşegül Daylan, Adalet Temürtürkan, Seyhan Arman, Gamze Güller, Handan Gökçek, Semrin Şahin, Süreyya Köle, Nalan Çelik, Ayten Kaya Görgün, Dilek Üstündağ, Duygu Teri, Kafiye Müftüoğlu, Şule Temel, Bilge Fatma Akbaş öyküleriyle ve İzmirli Burcu.

Küründen Kabare oyunuyla ses getiren ve biriktirdiği hikayeleri öyküleştiren Seyhan Arman da kitaba “Mest-Seller” isimli öyküyle katkı sundu.

Kitabın tanıtım bülteninden:

“Pavyon kadınlara “yasaklı” bir mekân, tabii orada çalışan kadınlar dışındakilere. Ama buna rağmen bir kültürel alan olarak pavyon aynı zamanda bir eğlence dükkânı; eğlenenler de her zaman için erkekler.

“Süreyya Köle ne mahalle baskısı ne de erkek sultası dinlememiş bir grup kadın yazar arkadaşıyla eğlenmek üzere pavyonun kapısına dayanmış. Yedikleri içtikleri onlara kalmış ama sonuçta eğlenmenin ötesinde pavyon öyküleri yazmaya karar vermişler ve 23 kadın yazarın katılımıyla bir pavyon öyküleri kitabı Şehir Söner Biz Yanarız ortaya çıkmış.

“Öyküler elbette pavyon hayatından kesitleri yansıtıyor ve kahramanlar tamamen hayatın içinden. Ancak bilindiği varsayılan, önyargılara dayalı, oluşturulmuş algıların ötesinde bir hayatı betimliyorlar. Kısacası bildiğimiz pavyon öyküleri değil bunlar, gerçekçiler. Pavyon gerçeğini aktarmak için bir sürpriz söyleşi de yapılmış: Evet, biz istersek “sahnelerin yıldızı” diyelim istersek sadece bir pavyon çalışanı; sonuçta yaptığı işi ve bu işte kendisini maharetle tanımlayan, tarif eden bir kadın var karşımızda: İzmirli Burcu…

“Konsomatrisleri “gece psikologu,” pavyonu ise “halkla ilişkiler merkezi” olarak tanımlayan bu yirmi üç yaşındaki genç kadın “Bu bir iş” diyor, “bizim işimiz de eğlendirmek.”

“Pavyona düşülmez” diyen konsomatrisler, bu kez öykülerdeki başrolleriyle yine eğlendiriyorlar.”


Etiketler: kadın, kültür sanat
Telegram