09/03/2022 | Yazar: Kaos GL

29. İstanbul Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 46 kişiden 7’sine açılan dava bugün görüldü.

29. İstanbul Onur Yürüyüşü davası 21 Eylül’e ertelendi. Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

29. İstanbul Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 46 kişiye açılan 6 davadan biri bugündü (9 Mart). Cihangir’de gözaltına alınan 7 kişinin bugünkü ilk duruşması, dosyada deliller eksik olduğu gerekçesiyle 21 Eylül 2022 saat 14.50’ye ertelendi.

Duruşma 1 buçuk saat sürdü

7 kişinin ifadelerinin alındığı duruşma yaklaşık 1 buçuk saat sürdü. SPoD’dan Av. Umut Rojda Yıldırım duruşmaya dair şunları söyledi:

“Hakime 1 buçuk saat Onur Yürüyüşü’nün ne olduğunu, nasıl yapılamadığını, kafeden veya sokaktan insanların gözaltına alındığını, suçun oluşmadığını anlattık. Ancak hakim yine de görüntü istedi, yetmedi bir de delil sunmamızı istedi. İddiasını delillendirmesi gereken taraf savcılıkken olmayan suçun olmadığına dair delil sunmamızı istiyorlar bizden.”

2021 Onur Yürüyüşü’nde ne oldu?

19. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için 26 Haziran saat 17.00’de Taksim’de buluşma çağrısı yapıldı. Adalar Emniyeti’nin Onur Haftası pikniğine tehdidi, Şişli Kaymakamlığı’nın 30 günlük etkinlik yasağı, Maçka’da LGBTİ+’lara piknik yasağı ve polis saldırısı ile başlayan haftanın yürüyüşü de yasaklandı. Beyoğlu Kaymakamlığı, “devletin ilkesi ve bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzene, genel sağlığa ve genel ahlaka aykırı olabileceği veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi” bahanesiyle Onur Yürüyüşü’nü yasakladı.

LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasağını ve polis şiddetini aştı, Beyoğlu sokaklarında “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları yükseldi.

Polis daha yürüyüş başlamadan Mis Sokak’ta saldırdı. Odakule’de basın açıklaması okundu. Ardından Tünel’de tekrar basın açıklaması okundu. LGBTİ+’lar Tünel’den Cihangir’e yürüdü. Polis tekrar saldırdı. Cezayir Sokak’ta LGBTİ+’lar tekrar toplandı. Polis saldırısı burada da sürdü. LGBTİ+’lar gün boyu devam eden saldırılara inat sokakta, “Buradayız, alışın, gitmiyoruz” dedi.

 


Etiketler: insan hakları, siyaset
İstihdam