10/05/2017 | Yazar: Kaos GL

3. Siyasal Psikoloji Konferansı, politikanın arzuyla kesiştiği noktaya; ütopyalara odaklanıyor.

3. Siyasal Psikoloji Konferansı başlıyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

3. Siyasal Psikoloji Konferansı, politikanın arzuyla kesiştiği noktaya; ütopyalara odaklanıyor.

Toplumun varlığı ya da yokluğunun/toplum olmanın imkânının giderek daha fazla tartışıldığı bir dönemdeyiz. Buna uygun biçimde ütopyaları yeniden düşünmek, bir yandan bugüne dair yer yer örtük bir arzuyu, diğer yandan geleceğe dair bir vaadi taşıyabildiği için çok anlamlı. Siyasal Psikoloji Konferansı, “ütopyasız politika mümkün müdür?” sorusundan yola çıkarak topluma dair kolektif arzuları, “Yeni Türkiye” gibi politik fantezileri, toplumsal ortak paydaya dair hayalleri ve özlemleri tartışmak istiyor.

Katılımcıları, aşağıda sıraladığımız, ancak bunlar sınırlı olmayan alt temaları siyasal psikoloji bağlamında düşünmeye ve tartışmaya davet ediyor:

• Geçmiş, bugün, gelecek ekseninde nostalji ve ütopya
• Başka bir dünyanın imkânı, ütopyasız politikanın krizi, özgürleşme ve sol politika
• Feminist ütopyalar, bir ütopya olarak queer ve cinsiyet eşitliği
• Linç, dehşet, katliam, seyirci kalma, distopyadan kaçış
• Cyborglar, beden ütopyaları, ekolojik hareketler

Kocaeli Üniversitesi’nin değişik bölümlerinden bir grup akademisyenin inisiyatifiyle başlayan ve her yıl bir başka üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleşen Siyasal Psikoloji Çalıştayları’nın ilki 2014 yılında Kocaeli Üniversitesi’nde, ikincisi 2015’te Akdeniz Üniversitesi’nde yapıldı.

Açılış konuşmasını Murathan Mungan’ın yapacağı; Aksu Bora’nın “Romantik Bir Ütopya Olarak Cyborg”, Ayşe Devrim Terzi’nin “Düşler, Düşlemler, Travmalar, Ütopyalar, Distopyalar” sunumlarıyla ve Nilgün Toker’in “Ütopyasız Politikanın Krizi” oturumuyla katılacağı 3. Siyasal Psikoloji Konferansı, Mülkiyeliler Birliği’nin katkılarıyla 11-12 Mayıs 2017 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşecek. Konferansın tam programına buradan ulaşabilirsiniz.

Yola çıkış amacı Türkiye’de siyasal psikoloji alanını genç araştırmacılara tanıtmak ve alanda belirgin bir birikim sağlamak olan Siyasal Psikoloji Çalıştayı, üçüncü senesinde konferansta sunulan bildiri seçkisini bir derleme kitapta bir araya getirmeyi hedefliyor.


Etiketler: yaşam, siyaset